Burun Estetiği Ameliyatlarında En Yeni Gelişmeler

Rinoplasti, plastik cerrahinin en önemli ve karmaşık ameliyatıdır. Zira burun hem yüzün ortasında en dikkat çekici konumda olan bir organdır; hem de nefes alıp vermek gibi hayati bir işlevi bulunmaktadır. Ameliyat esnasında yapılan milimetrik hatalar dahi belirgin şekil bozukluklukları ve asimetrilere daha da önemlisi nefes alma şikayetlerine yol açmaktadır. Bu nedenle rinoplasti ameliyatı, plastik cerrahide, cerrahın bilgi birikimi, deneyimi ve estetik görüşünün ön planda olduğu en önemli ameliyatlardan biridir.

Türkiye’de En Çok Yapılan Estetik Ameliyat: Burun Estetiği

Ülkemiz konumu itibariyle bin yıllar içinde pek çok medeniyetin var olduğu; toplumların birbirine karıştığı bir coğrafyada yer almaktadır. Bu nedenle de Türk insanı, çok farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Burun yapılarını incelediğimizde de bu medeniyetler zenginliğinin izlerini görebiliyoruz. İri kemikli, kalın derili, asimetrik ve nefes alma bozukluklarına sahip burunlar plastik cerrahlar için çok önemli bir kaynak oluşturmaktadır. İşte bu nedenle Türkiye, burun estetiği ameliyatları konusunda dünyadaki pek çok ülkeye göre daha avantajlıdır. Zira karşılaşılan burun çeşitliliği sayesinde plastik cerrahlarımız pekçok farklı vaka üzerinde ameliyatlar yapmaktadır.

En Başarılı Burun Estetiği Ameliyatı

Burunun yüzün diğer kısımları ile uyumlu; Burunun değişik bölümlerinin kendi içinde orantılı ve dengeli olduğu; Başkaları tarafından ameliyat olduğu anlaşılmayan burunlar en başarılı burunlardır.

Burun estetiği ameliyatlarında önceki yıllara göre en önemli yenilik: Cerrahların küçültmeye yönelik işlemleri giderek daha az kullanıyor olması ve burunda, kemik ve kıkırdak iskeletin stabilitesini korumanın önemi anlaşılmış olması olarak sıralayabiliriz.

Dengeli Burun Estetiği Konseptinin Temel Prensipleri

Burun estetiği, sadece bir küçültme ameliyatı şeklinde düşünülmemelidir. Günümüzde burun estetiği ameliyatları, burunun yapısına bağlı olarak bazı kısımlarının küçültüldüğü, bazı kısımlarının ise büyütüldüğü, burunun alın ve dudak ile yaptığı açıların uygun biçimde değiştirildiği bir dengeleme operasyonu şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde çok daha natürel ve fonksiyonel olarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Çok küçültülmüş burunlar güzel burunlar değildir ve genellikle bu hastalarda kemik ve kıkırdak stabilitesi kaybolduğu için nefes alma sorunları ortaya çıkmaktadır. ABD, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde verdiğim konferans ve eğitimlerde özellikle “Dengeli Burun” konseptinin önemini meslektaşlarıma anlatmaktayım.

En başarılı burun estetiği ameliyatlarından bahsederken çok önemli olduğunu düşündüğüm kriterleri iki başlık altında toplayabiliriz.

1. İşlevsel Olarak:

Burunun, nefes alma fonksiyonunu korunması / nefes almada şikayet varsa bu problemin giderilmesi…

2. Görsel Olarak:

Burunun yüzün diğer unsurları ile uyumlu ve kendi içinde üst, orta ve alt bölümlerinin orantı içinde olması… İşlevsel kriterlerin sağlanması prensiplerini şöyle sıralayabiliriz.

Burunun, ameliyat sonrası önden görünümünün düzgün ve simetrik olması belki de profil görünümden daha da önemlidir. Genellikle burun estetiği sonrası hatalar, ön görünümde ortaya çıkmaktadır. Burun kemerinin alınması işlemi sonrası kemik ve kıkırdak kısımları arasındaki geçiş bölgesinin düzgün bir şekilde yeniden yapılması büyük önem taşımaktadır.

Burun kökü basık olan kişilerde, kemeri azaltarak burunu çok küçültmek yerine; burundan alınan kıkırdak dokularla basık olan burun kökünün doldurulması ile burunun çok küçültülmesinden kaçınılarak daha naturel bir profil görünüm elde edilmektedir.

Burun ucundaki kıkırdakları çıkarmak yerine kıkırdaklara dikişlerle şekil verilmesi sayesinde mandalla sıkılmış burunlar gibi problemlerin oluşması engellenmektedir.

Kemer alma işlemi yapılması gerektiği durumlarda, burun içinden alınan kıkırdakların burunun orta bölümüne eklenmesi veya kemer kıkırdağının korunarak dikişlerle şekillendirilmesi nefes alma fonksiyonunu korunması için gerekmektedir.

Yorum yapın