Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı, ciltte geniş ve lekeli görüntüler oluşturur.

Ayrıca sivilce izleri, hamilelik, aşırı antibiyotik kullanma, yanlış kozmetik ürünleri gibi nedenlerden cilt lekelerine neden olmaktadır.

Koyu Renkli Cilt Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

 • Çiller,
 • Gebelik Lekeleri,
 • İyi huylu cilt benleri,
 • Cilt kanseri,
 • Mantar Hastalıkları,
 • Seboreik keratoz,
 • Aktinit keratoz.

Ciltte koyu renkli lekelere neden olurlar.

Cilt Tipiniz Hangisi?

Normal Cilt

Görünümü şeffaf, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz bir cilt.

Hafif bir bakımla doğal güzelliğini korur.

Kullanılacak Ürünler

Süt tipi temizleyici, alkol oranı normal bir tonik ve su içerikli hafif bir nemlendirici.

Karma Cilt

Alın, burun ve çene yağlıdır. Yani yüzde T şeklinde bir yağlanma görülür. Yağlı olan kısımlarda siyah nokta, yağ butonları, açık gözenekler bulunabilir. Yanaklardaki gözenekler ise kapalıdır.

Kullanılacak Ürünler

Süt tipi temizleyici, düşük alkollü tonik, cildin durumuna göre nemlendirici ve eğer gerekiyorsa göz çevresi için krem.

Kuru Cilt

İnce bir üst deriye sahip, gözenekleri ufak ve kapalı cilt. Ancak yağ salgılanması normalin altında olduğu için görünümü mattır ve pul pul kalkmalar görülür. Cilt gergindir fakat çabuk kırışır.

Kullanılacak Ürünler

Süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yağ içerikli nemlendirici, besleyici gece kremi, göz çevresi kremi ve nemle yağ depo edici maskeler.

Leke Çeşitleri

Çil:

En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

Melasma (Cloasma):

Doğum kontrol hapların içerdiği hormonlar ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler melalin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir.

Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük lekeler oluşabilir. Bazen genetik özellik taşıyan bu durumlar tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir.

Yaygın Hiperpigmentasyon:

Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığı, hipertiroidizim ve hemokromatoz hastalığında görülür.

Foto Alerjik Reaksiyonlar:

Ağızdan alınan bazı ilaçlar veya Tropikal bölgesel sürülen bazı kimyasal ilaçlar veya bitki yaprakları güneş ile birlikte Hiperpigmentasyon yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık veya alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Güneş ve Solaryum Lekeleri:

Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar, dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Leke Tedavisi:

Lekelerin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekmektedir.

UV ışınlarının bir tek güneşli mevsimlerde değil, bulutlu ve karlı havalarda da cildi olumsuz etkiler. Yeni lekelerin oluşmaması için her dönemde güneşten iyi korunmak gereklidir.

Lazer Tedavisi:

Lazer tedavisinde lekeli bölgeye 0. 3 saniye süresince ışık uygulanır. Uygulanan bu ışık ciltten daha koyu olan bölge tarafından fazla tutulduğu için cilt zarar görmezken lekeler ısınır.

Isınan lekeler ince tabaka şeklinde dökülür. Lazer yüzeysel lekeleri yok ettiği gibi lekeyi yapan derin plandaki melanositleride etkileyerek lekenin asıl sebebini yok eder. Bu sayede kökten çözüm sağlanarak lekeler kalıcı olarak yok edilir.

Lazer uygulaması esnasında yüzdeki lekelerle birlikte yaşlılık ifadesi veren kılcal damarlarda yok olmaktadır ve aynı alandaki ince kırışıklıklarda gerilemektedir.

Cilt Lekeleriniz İçin Doğal Çözümler

Domates Maskesi

 • 1 adet doğranmış domates,
 • 1 çay kaşığı limon suyu,
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi.

Tüm malzemeleri karıştırıp, mikserden geçirin. Sonra yüzünüzdeki lekelerin üzerine, ince bir tabaka halinde sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayarak temizleyin.

Sirke Maskesi (Koyu Renkli Lekeler İçin)

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi,
 • 1 çay kaşığı limon suyu,
 • 1 çay kaşığı su.

Malzemeler karıştırılır sabah akşam cilde kompres yapılır.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı sirke,
 • 1 çay kaşığı limon suyu,
 • 1 çay kaşığı su.

Malzemeler karıştırılır cilt her gece pamukla silinir. Sabah yıkanır.

Lekeler İçin:

Buzdolabında kalmaktan dolayı sararmış olan bir salatalığı ikiye bölüp lekeler ovulur lekelerin ne kadar açıldığını göreceksiniz. Bunu her gün ya da haftada 3 gün yapabilirsiniz.

Yorum yapın