Engelliler Veritabanı Projesi

Her bir işlem için ayrı ayrı engelli raporu, dün başlayan çalışma ile Çorum’da tarihe karışacak.

Vali Nurullah Çakır’ın gayretleriyle Çorum’da hayata geçecek olan proje ile, engelli vatandaşların işlemleri bundan böyle çileye dönüşmeden, hastane kuyruklarında her bir işlem için ayrı rapor alma saçmalığından kurtulacak. Vali Çakır, “Bu sürece tüm kurumlarımız elinden gelen katkıyı verecek ve engelli vatandaşlarımızın hayatı daha da kolaylaşmış olacak.” dedi.

Başbakanlık Özürlüler İdare Başkanılğı’ndan gelen uzmanlarca Ulusal Özürlüler Veri Tabanı Projesi’nin tanıtımının yapıldığı toplantıya katılan Vali Nurullah Çakır, toplantının açılış konuşmasında, kurumlar kadar vatandaşlara da büyük görevlerdüştüğünü hatırlatarak, kimsenin özürlü yakınından utanmaması gerektiğini, sistem içerisine tüm engellilerin katılımının sağlanması için topyekün bir çalışma ortaya konmasını istedi. İlki Karabük’te başarıyla uygulanan çalışmanın Çorum’da da uygulanıyor olmasının önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Vali Çakır, “’Vatandaşlarımız, ailelerinde ya da yakın çevrelerinde özürlü varsa bunu söylemekten utanıyor. Aile hekimlerimiz evlere giderek bu özürlü insanlarımızı tespit edecek.

Sağlık raporu olanlar zaten kayıt altında. Amaç sağlık raporu olmayanların rapor almasını ve özürlülükle ilgili bilgilerinin kayıt altına alınarak güncel kalmasını sağlamak. Projeyle özürlülerin devletin kendileri için sağladığı haklardan haberdar olmalarını amaçlıyoruz. Önceliğimiz, günü kurtarmalarını sağlamak değil, ilerde istihdamda yer almalarına da yardımcı olmak.” diye konuştu. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı uzmanlarından Dr. Tuğçe Çerezci de yaptığı sunumda, proje için çok sayıda kurumla işbirliği halinde olduklarını, Çorum’dan girilecek verilerin, ”Ulusal Özürlüler Veri Tabanında” kayıt altına alınacağını belirtti. Projenin hayata geçmesiyle birlikte, güncel bilgilerine ulaşılabilen özürlü vatandaşların sosyal hayata katılımlarını sağlamanın dahakolay olacağının altını çizen Çerezci, “Sahip olduğu hakları bilmeyen özürlülerimize bilgi notları dağıtacağız. Hastanelerde ya da valilikte özürlü birimleri oluşturulacak. Rapor almak isteyen özürlü vatandaşların rapor alma sürecinin kolaylaştırılması sağlanacak.” diye sözlerini sürdürdü.

Yorum yapın