Engellilerin hakları

Engellilerin çeşitli yasal hakları vardır. Bu haklar engellilerin yaşam standartlarını artırmak için sosyal devlet olmanın gereği olarak engellilere tanınmış haklardır.

Engellilere verilen hakları sırasıyla özet olarak anlatalım.

1: 2022 maaşı bu maaş sakatlık oranı %40 ve üzeri olan engellilere verilir. sakatlık oranı %40-69 arası olan engelliler 3 ayda 600 TL, sakatlık oranı %70 ve üzeri olanlar ise 3 ayda 900 TL alırlar.

2: Evde bakım ücreti bu maaş sakatlık oranı en az %51 sağlık raporunda ağır özürlüdür yazan ve ailede kişi başına düşen geliri 366 TL yi geçmeyen engellilere verilir. Maaş her ay bir asgari ücret düzeyinde ödenir. Evde bakım maaşını almak için SHÇ müdürlüğüne başvurmak gerekir.

3: Engellilerin emekliliği sakatlık oranı %40 ı geçen SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı mensubu engellilere erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Örneğin SSK mensubu sakatlığı olmayan bir kişi 25 Yılda emekli olurken sakatlık oranı %40 ı geçen bir engelli işe giriş tarihine göre 13-15 yılda emekli olabilmekteler. Aynı şekilde bağkur ve emekli sandığı engellilerden bu haktan yararlanıyor. Bunun dışında birde malulen emeklilik vardır. malulen emeklilik ise 10 yıl hizmet süresiyle emekli olunabiliyor.

4: H sınıfı ehliyet alanların raporlarında “özel donanımlı otomobil” kullanır ibaresi var ise ÖTV (özel tüketim vergisi) den muaf otomobil alabilirler. Yine sakatlık oranı %90 ı geçen kişilerin raporlarında özel donanımlı araç kullanır ibaresi olup olmadığına bakılmaksızın vergi istisnalı otomobil alabilirler..

Şimdilik aktaracaklarımız bukadar. hepinize sağlıklı günler dileriz.

Yorum yapın