Engellilerin referandum çilesi!

Referandumda oy kullanmak için sandık başına giden engelliler, güçlüklerle karşılaştılar…

Engelli ve yaşlılar, ülke genelinde oy kullanmakta güçlük çekti.

Pendik’te ilçe seçim kurulunun yeterli tedbirleri almaması nedeniyle engelli ve yaşlı vatandaşlar zor anlar yaşadı. Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşayan vatandaş ile merdiven çıkamayacak derecede yaşlı bir kadın, uzun süren bekleyişin ardından oylarını kullanabildi.

Kaynarca Şevket Sabancı Lisesi’nde meydana gelen olayda sabah saatlerinde oyunu kullanmak için okula gelen Sadi Aktaş isimli engelli vatandaş, oy kullanacağı sandığın üst katlarda bulunduğunu öğrenince durumu okuldaki yetkililere bildirdi. Ancak bir süre bekletilen Aktaş’a okuldaki yetkililer oyunu sandığın bulunduğu üst kata çıkarak kullanabileceğini başka türlü oy kullanmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Oyunu kullanmakta ısrar eden Aktaş geri dönerek Yüksek Seçim Kurulu’nun engelliler ve yaşlı vatandaşların oy kullanabilmeleri konusunda resmi gazetede yayınladığı kararı da alarak tekrar okula gitti. Okul sorumlularına elindeki kararı gösteren Aktaş, kendisine gereken kolaylığın gösterilmesi için tekrar talepte bulundu. Bu sırada oyunu kullanmak için okula eşi ile birlikte gelen 79 yaşındaki Emine Seymen de oy kullanacağı sandığın üst katta olduğunu öğrenince beklemeye başladı.

Bacaklarındaki rahatsızlıktan dolayı merdiven çıkamadığını söyleyen ancak oyunu da her vatandaş gibi kullanmak istediğini belirten yaşlı kadın yetkililerin gerekli tedbirleri almalarını istedi. Önce engelli ve merdiven çıkamayacak kadar yaşlı insanların sandık başına kadar gelmeleri konusunda ısrar eden bina sorumlusu, ilçe seçim kurulu başkanı ile yaptığı telefon görüşmelerinin ardından üst katlara çıkamayan vatandaşların da oy kullanabilmesi için harekete geçti.

Engelli vatandaş Sadi Aktaş ve merdiven çıkamayan Emine Seymen’in oy pusulalarını sandık başkanı ve diğer görevliler nezdinde alan bina sorumlusu vatandaşların giriş katta oy kullanmalarına onay verdi.

Konuyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sadi Aktaş, sabah saatlerinde oy kullanmak için okula geldiğinde oyunu kullanması gereken sandığın üst katta bulunduğunu ancak kendisinin üst kata çıkamayacağı için durumu yetkililere bildirmesine ve Yüksek Seçim Kurulu’nun ‘Engelli ve yaşlı’ vatandaşların da rahatça oy kullanabilmeleri için gereken kolaylığın gösterilmesi yönündeki kararına rağmen buna uyulmadığını söyledi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar da, çıkartılan karara rağmen gereken kolaylığın gösterilmemesine bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

Uzun süren çabası sonucu oyunu kullanmaktan mutlu olduğu gözlenen Aktaş, Okul müdürü ve sandık başkanının eşliğinde oy pusulasının alt kata indirilmesi sonucu oyunu kullanabildiğini kaydetti.

Amasya’da referandumda oy kullanmak isteyen bedensel engelli vatandaş oy kullanacağı salona ulaşmak için merdiven engeli ile karşılaşınca zor anlar yaşadı.

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne oy kullanmak için gelen bedensel engelli Tuncer Çakır (43), binaya girmek için engelli geçişi olmaması nedeniyle ilk engelle karşılaştı.

Daha sonra oy vereceği salonun alt katta bulunduğunu öğrenen Çakır, tekerlekli sandalyesi ile merdivenlerden inemeyeceğini belirterek, engelli vatandaşların düşünülmemesine tepki gösterdi.

Her seçim döneminde bu tür sıkıntılar yaşadığını anlatan Çakır, vatandaşların yardımıyla bir sandalyeye oturtularak aşağı indirildi. Burada 126 nolu sandıkta oyunu kullanan Çakır, ”Oy kullanmayarak tepkimi dile getirecektim. Bana vatandaşlar yardımcı olunca fikrimi değiştirdim. Söyleyecek bir şey yok her şey ortada. Her seçimde bunları yaşıyoruz. Gelecek seçimde engellilerin bu tür durumlara düşmemesi için yetkililerin önlem almasını istiyoruz” diye konuştu.

Nazilli’de devam eden referandum oylamasında sandıkların bulunduğu bazı okullarda engelli rampaları ve asansörlerin olmaması engelli ve yaşlı vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Nazilli’de engelli rampaları ve asansörü olmayan Aydoğdu İlköğretim Okulu’nun 2. ve 3. katındaki sandıklarda oy kullanacak olan engelliler görevliler tarafından tekerlekli sandalyeleriyle çıkarılırken, 65 yaş üzeri yaşlılar ise eşlerine destek vererek merdivenlerden çıkarak güçlükle oyunu kullandı. Yaşlı ve engelli vatandaşların vatandaşlık görevini zorlukla ifa ettiğini söyleyen seçmenler, ‘Gelecek seçimlerde aynı sorunların yaşanmamasını istiyoruz. Engelli, 65 yaş üzeri ve hastaların zemin katlarda kullanmalarına olanak sağlanmalıdır. Gençlerin çoğu 1. katlarda kullanıyor bunun neresi adalet. Bizleri de düşünün, biz görevimizi yerine getirelim diye geldik ama yetkililer görevlerini yerine getirmedi’ diyerek sitemde bulundular.

Kemik erimesi ve tansiyon hastalığı olduğunu belirten 75 yaşındaki Aynur Akal ise, ‘Kemik erimesi hastalığı var çok zor yürüyorum. Birde 3. kat verince ben nasıl çıkayım, nasıl ineyim. Ağrıdan 10 dakikadır ağlıyorum. Biz vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz diye bu eziyeti çekmek zorunda mıyız? Önümüzdeki seçimlerde en azından yaşlı ve engellileri düşünmelerini istiyoruz. Daha demin bir engelliyi görevliler tekerlekli sandalye ile 3. kata çıkardılar. Bu herkese eziyet. Yetkililerin önlem almasını istiyoruz’ dedi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde engelli vatandaşlar oy verirken zor anlar yaşadı. Sandıkların bulunduğu okulda engelli rampası ve asansörün olmaması sebebiyle engelliler, vatandaşların yardımıyla sandalyeyle taşınarak oylarını kullanabildi.

12 Eylül referandumu için Hendek Lisesi’ne oy kullanmaya gelen engelli vatandaşlar binanın yüksek katlarında kurulan sandıklar nedeniyle zor anlar yaşadı. Tekerlekli sandalye ile Hendek Lisesi 3.kat 1008 nolu sandıkta oy kullanacak olan bedensel engelli çift Esen ve Zerrin Gider, vatandaşların yardımı ile sandalyede taşınarak sandık başına götürüldü.

Oyunu kullandıktan sonra yine vatandaşlarca taşınarak aşağıya indirilen Zerrin Gider, vatandaşlık hakkını yerine getirdiği için mutlu olduğunu söyledi. Sandıkların seçilirken engellilerinde düşünülmesi gerektiğini kaydeden Gider; “Yetkililerimizden fiziki şartların uygun olduğu binalarda, zemin katlarda sandık kurmalarını istiyoruz. Artık günümüzde kimlik numaramızla kimin engelli olup olmadığı tespit edilebiliyor. Buna göre de önlem alarak duyarlı olmalarını istiyoruz. Her şeyi vatandaştan beklememek lazım. Bugün vatandaşlar yardım etmeseydi eşim ile oyumuzu kullanamadan geri dönecektim.” diye konuştu.

Yorum yapın