Hindistan Cevizi Toplayıp, Bateri Çalarak Bel Ağrılarınızdan Kurtulun

Spot

Yeni geliştirilmiş IREX İnteraktif sistem ile fizik tedaviler daha eğlenceli hale getirildi.

IREX İnteraktif sistemi, sinema sisteminden yararlanılarak hastalara daha yenilikçi, görsel ve eğlenceli bir rehabilitasyon programı sunmak için tasarlanmıştır.

Yeni geliştirilmiş olan bu sistem, Türkiye’de ilk defa Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde uygulanmaya başlanmıştır.

Tedavi Süresinde Motivasyonun Düşmemesi İçin

Fizik tedavide özellikle rehabilitasyon, uzun süreli ve hastalar için zor bir süreçtir. Bununla birlikte sıkıcı ve motivasyon bozucudur. Rehabilitasyon gören hastalar arasında çocukların da olduğunu göz önünde bulundurulursa, tedavi süresince hasta, motivasyon ve odaklama zorluğu yaşayabilir. Bu da rehabilitasyonun yavaş ilerlemesine neden olur.

Irex İnteraktif Ssistemlerinde rehabilitasyon programı, hastaların rahatsızlıkları ve yaş grupları göz önünde bulundurularak hazırlanır. Kişi profiline uygun görseller ve eğlenceli aktiviteler seçilir Örneğin; kollar çalıştırılmak isteniyorsa voleybol, bacak egzersizleri yapılması gerekiyorsa bazı danslar, gövde egzersizleri gerekiyorsa hindistan cevizi toplama gibi oyunlar oynanır.

Bateri Çalıp, Snowboard’a Binin

Bunların dışında kondisyon için dalma ya da bateri çalma, denge koordinasyonu için snowboard IREX İnteraktif sisteminde mevcuttur. Bu tarz eğlenceli oyunlar oynayarak egzersiz yapmak, hastayı görsel olarak motive eder.

Bu programın hasta üzerinde motivasyon ve Biofeedback (geri bildirim) etkisi büyüktür. Programın zorluk düzeyi arttıkça ve hasta yapabildiğini algıladıkça, katılımı artar ve hastanın morali düzelir.

Sanal Fizyoterapist

Ayrıca bu programın bir başka özelliği de sanal fizyoterapist uygulamasıdır. IREX İnteraktif sisteminde bulunan sanal fizyoterapist, hastanın yapması gereken egzersizleri ekran başında adım adım göstererek bir sonraki egzersiz fazı için hazırlar.

Yorum yapın