Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon amacı ile en çok kullanılan cihazlar üç çeşittir. Bunlar alexandrite lazerler, diode lazerler, nd; yag lazerlerdir. Bu isimlendirme lazer ışınlarının nanometre olarak adlandırılan dalga boylarına göre yapılmıştır. Bu lazerlerin cilde uygulandığında oluşturduğu etkiler birbirinden farklılıklar göstermektedir. Bilimsel yayınlar farklı bölgelerde ve farklı cilt tiplerine göre başarı oranlarının değiştiğini göstermektedir. Bizim gözlemimizde aynı yöndedir. Bu nedenle lazer uygulanan merkezlerde en azından diode ve alexandrite lazerin birlikte bulunmasının gerektiğini düşünmekteyiz.

Alexandrite Lazer Epilasyon

755 nanometre dalga boyunda lazerlerdir. Bu lazer sisteminin diğerlerinden en önemli farkı deriye penetrasyonu yani deri içinde aldığı mesafenin en az olmasıdır. Fakat bu mesafe kıl köküne ulaşmaya genellikle yeterlidir. Diğer özelliği ise kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından çok tutulan lazerlerden olmasıdır. Bu iki özellik avantajlar ve dezavantajlar sağlar. Melanin tarafından iyi tutulması açık renk deri tipi ve koyu kıl rengi olanlarda avantaj sağlar. Fakat koyu deri rengi olan kişilerde uygulama risk yaratır. Problemlere yol açabilir. Derine inmemesi bu lazerlerin diğerlerine göre daha az ağrılı olmasını sağlar. Bu özellik, derin yerleşimli kıllarda örneğin; sırt, kol, yüz gibi bölgelerde etkinliğinin az olmasına neden olur.

Biz bu lazer sistemini uzun zaman kullandık. Açık cilt rengi olan ve kozmetik epilasyon olarak bilinen koltuk altı, bacak, bikini, genital bölgede önerdiğimiz bir lazer tipidir. Ağrısının az olması, hızlı ve pratik uygulanabilme özelliği, seanstan sonra hemen kılların alandan temizlenmesi bu lazerin önemli diğer avantajlarıdır. Bu bölgelerde ortalama 6 seansta oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Cilt rengi açık bile olsa alexandrite lazerleri yüz, kol, sırt, omuz bölgesinde önermiyoruz. Özellikle yüz bölgesinde alexandrite lazerlerin ince tüyleri tetikleyerek ters etki ile kılları artırabileceği ihtimali akılda tutulmalı ve seçim ona göre yapılmalıdır. Biz yüz, sırt, omuz, kol bölgesinde diode lazerleri öneriyoruz.

Alexandrite lazer için önerilen merkezleri öğrenmek istiyorsanız mail gönderiniz.

Diode Lazer Epilasyon

810 nanometre dalga boyu ile alexandrite lazerden daha uzun dalga boyuna sahip lazerlerdir. Uzun dalga boyu avantaj ve dezavantajlara neden olur. Uzun dalga boyu nedeni ile ince tüylerde etkisi kısıtlıdır. Diode lazerler daha çok kalın kıllarda tercih edilirler. Diode lazerler melanine yeteri derecede tutunurken deri içinde alexandrite lazerden biraz daha fazla derine inerler. Tüm vücut bölgelerinde en az Alexandrite lazerler kadar etkili lazerlerdir. Fakat daha derine indiklerinden alexandrite lazerden biraz daha ağrılıdır. Bu nedenle biz koltukaltı, genital ve bacak bölgesinde cilt rengi açık ise ve kıllar koyu ise alexandrite lazer ile uygulama yapmayı öneriyoruz. Fakat gerekli durumlarda diode lazerin bu bölgelerde de etkili bir lazer sistemi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Diode lazerler dalga boyunun uzunluğu nedeni ile koyu cilt rengine sahip kişilerde uygulanabilir. Bu bronz tenlerde uygulanabilir anlamına gelmez. Deri rengi genetik olarak koyu olanlar kastedilmektedir. Bronz tende hiçbir lazer uygulamasını önermemekteyiz.

Bu lazerin en önemli avantajları derine yerleşimli ve alexandrite lazerin yetersiz kalabildiği sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılı olmasıdır. Koyu cilt tiplerinde de alexandrite lazer uygulanamaz iken bu lazer uygulanabilir. Biz bu lazerin yüz, sırt, kol bölgesinde sonuçlarından memnun kaldığımız için özellikle önermekteyiz.

Diode lazer için önerilen merkezleri öğrenmek istiyorsanız mail gönderiniz.

Nd; Yag Lazerler

Bu lazer tipi melanine en az tutunan ve deri içinde en derine inen lazerlerdir. Koyu tenli kişilerde tercih edilmektedir En ağrılı lazerlerdir. Bu nedenlerle bu lazer genellikle çok koyu renk cilt yapısında tercih edilmektedir. Fakat her cilt tipinde kullanımı da söz konusudur. Diode lazerler bu lazerden daha az ağrılıdır.

Yorum yapın