Metabolizma İlaçları

Testosteron, erkeklerde bulunan ve bu özelliklerden sorumlu, doğal olarak oluşan hormondur ve anabolik steroidler vücutta aynı etkiye sahiptir. Anabolik steroidler kas oluşturmakla görevlidirler ve bu; birçok vücut geliştirenlerin, atletlerin ve diğer sporcuların eğitilirlerken bunları kullanmalarının temel nedenidir.

Anabolik steroidler genellikle anemi tedavilerinde ve uzun süreli yatarak dinlenme döneminden sonra gıdasızlıktan zayıflamış kasların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılır. Tablet olarak alınabilir fakat çoğunlukla sıvı olarak kasa doğrudan enjekte edilir. Genellikle 6- 8 hafta aralıklarla karışım halinde alınırlar.

Anabolik Steroidler Ne Yapar?

Genel görüşe göre; steroidlerin yüksek protein diyeti ve yoğun egzersizle birlikte alındığında vücudu ve kasları geliştirir. Kullanıcılar daha saldırgan daha rekabetçi olduklarını ve egzersiz yapabilmek için daha çok kapasitelerinin olduklarını söylerler. Bunlar, kullanıcıların yorucu egzersizden kurtulmalarını sağlar fakat saldırgan duygular tüketildikten 24 saat içinde hissedilebilir. Raporlara göre, düzenli kullanıcılar fiziksel şiddet kullanırlar ve cinsel anlamada da şiddete başvururlar.

Vücuda Etkileri Nelerdir?

Anabolik steroidlerin düzenli kullanımı karaciğerde probleme yol açabilir ve tansiyonu yükseltir. Erkekler için riskler şunlardır: sperm miktarında ve kalitesinde bazen de hijyende azalma, cinsel istek kaybı, ereksiyon problemleri, testislerde daralma, göğüslerin büyümesi ve akne. Kadınlar için ise riskler şunlardır: vücutta büyüme, surat üzerinde saçların çıkması, göğüslerde daralma, düşük yapma ya da ölü çocuk doğurma riski, adetle ilgili problemler ve sesin derinleşmesi.

Kullanıcılar, uyku düzensizliklerinden, depresyondan ve paranoyadan şikâyetçi olabilirler. Ve ilaç bağımlılık yapmamasına rağmen, steroidler almadan ilacın düzenli kullanımı davranışlarda zayıflık hissine neden olabilir. Eğer enjekte edilirse, mikroplu iğnelerden hastalıların bulaşması ve enfeksiyon kapma riski vardır.

Yorum yapın