Saçlarınız Vücut Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Kadınlarda; “yaygın” ve “erkek tipi” olmak üzere iki tip saç dökülmesi görülür. Erkek tipi saç dökülmesinde, özellikle saç üst kısımlarında seyrelme ve bu bölge saçlarında incelme gerçekleşir. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle yumurtalık kistleri, hormonal bozukluklar ve böbrek üstü bezi büyümeleri sonucu oluşur.

Hızlı kilo kaybı saçların dökülmesine neden oluyor! Yaygın saç dökülmesinin nedenleri arasında da; tansiyon düşürücü, kan sulandırıcı, lipid düşürücü ve guatr ilaçlarının da arasında bulunduğu ilaçların yanı sıra radyasyon ve kemoterapi gibi kimyasal maddelere maruz kalınması, hormonal ve beslenme faktörleri (sıkı diyetler ve hızlı kilo kaybı) anemi, gebelik, ateşli hastalıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri (özellikle çinko ve selenyum), yaşlılık, tiroid ve bağışıklık sistemi hastalıkları, yaygın veya bölgesel deri hastalıkları, psikolojik veya fiziksel stres gibi nedenler sayılabilir. Saç, vücut sağlığının spesifik bir barometresidir.

Saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilmelidir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarına, özellikle proteinden zengin, karbanhidrattan fakir beslenmeye, yeşil sebze, süt, yumurta, baklagiller tüketimine dikkat edilmelidir. Saça mümkün olduğu kadar boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamalar yapılmamalıdır. Kışın soğuğa, yazın güneş ve deniz suyunun oluşturduğu kuruluğa karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Saçı hergün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir PH değeri 5,5 olan şampunlar ile yıkamak yeterlidir. Saçı sık yıkamak saçın yağ dengesini bozmaktadır. Eğer bu hususlara dikkat edilirse zaten saç dökülmesi de en aza indirilmiş olacaktır.

Sonbaharda saçlar daha çok dökülüyor! Sonbaharda saç dökülmesi diğer mevsimlere göre daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni bu mevsimde sebze ve meyvenin az olması nedeniyle vitamin alımının azalmasıdır. Ayrıca havaların soğumaya başlamasıyla saçı besleyen kısım olan ve saç soğanı olarak adlandırılan bölgedeki kanlanmanın azalması ile birlikte soğan kısmının boyutlarında küçülmeye neden olur. Bu da saçta dökülmeye neden olur. Fakat bir süre sonra bu dökülme kendiliğinden geçer. Devam etmesi durumunda bir doktora başvurmakta yarar vardır.

Hamilelik döneminde ise saçların tümü büyüme evresindedir. Doğumdan 3-4 ay sonra saçların hepsi dökülme evresine girer ve dökülür. Fakat bu, mevsimsel saç dökülmesi gibi geçici bir durumdur. Doğumdan sonra başlayan bu saç dökülmesi 6 ay ila 1 yıla kadar uzayabilir. Hamilelik döneminde ek çinko kullanımı ile doğum sonrası meydana gelen saç dökülmesinin şiddeti azaltılabilir. Ayrıca hamilelik döneminde demir eksikliğinin de giderilmesi bu dökülmenin azaltılmasında önemlidir.

Sağlıklı saçlar için deniz mahsülleri tüketin!

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi dengesiz beslenmedir. Sağlıklı saçlar için öncelikle;

  • Yeterli protein ve çinko (Özellikle yumurta, deniz ürünleri, fasulye, ceviz ve süt),
  • B12 vitamini (Karaciğer, börek gibi sakatatlar, deniz ürünleri ve süt),
  • Folik asit (Yeşil yapraklı sebzeler, mısır ve mercimek),
  • Bakır (Lahana, karnabahar ve diğer yeşil yapraklı sezeler)
  • Selenyum (Deniz ürünleri, soğan, sarımsak) gibi vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmasına dikkat edilmelidir.
  • Ayrıca sigaradan uzak durmak saç sağlığı için önemlidir.

Ayrıca bilinenin aksine saçları kısa kestirmekle saçların gürleşmesi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Sadece saçların uzaması ile saç telleri daha kırılgan bir hale gelir. Saç bu kırılmaların temizlenmesi ile daha kolay uzar ve daha canlı hale gelebilir.

Yorum yapın