SPA Merkezlerinde Neler Yapılıyor?

Cildi ölü hücrelerden arındırmayı sağlayan peeling yöntemi hafif bir şekilde masaj yapılarak tüm vücuda uygulanır. Özellikle plajlarda yıpranan ve sertleşen topukların yaz sonunda bu bakıma çok ihyitacı var.

Halk dilinde ayak masajı olarak bilinen ‘refleksoloji’, vücuttaki organların ayakta yer alan noktalarının uyarılması yöntemiyle yapılan bir alternatif tedavi yöntemi. Eğer refleksoloji tedavisi düzenli aralıklarla uygulanırsa vücut enerjisindeki tıkanıklar gideriliyor ve enerji vücuda dengeli bir şekilde yayılmaya başlıyor.

Çamurun termik etkisi sudan farklıdır. Suya göre daha yoğun, derin ve lokal ısınma sağlıyor. Çamurun içindeki kükürt ve volkanik kül gibi bazı mineraller romatizma ve cilt hastalıklarına iyi geliyor.

Bu yöntem sıcak volkanik taşların vücudun belli bölgelerine yerleştirilip ovulması şeklinde uygulanıyor. Sıcak ve kaygan bir his uyandıran volkanik taşlar, stres ve sırt ağrılarına iyi geliyor.

Hidroterapi, termal havuz, hamam, jakuzi ya da soğuk su kaynaklarında uygulanır. Sıcak su kasları gevşetirken, soğuk su ise damarları sıkılaştırıyor.

Binlerce yıl öncesine dayanan Hindistan kökenli tıp sistemlerinden biri. Ayur yaşam, veda bilgi anlamına geliyor. Sistemin en önemli özelliği, vücudun sağlıklı yapısını korumak. Bu anlayışa göre sağlıklı beden için fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden aktif olmak gerekiyor.

Bitkisel özlü yağların kimyasal yapısı ve enerjilerinden faydalanan ve masaj, buğu, kompres, banyo ve diğer yollarla uygulanmasını içeren, sağlık ve güzelliği destekleyen doğal bir terapidir. Stresten kurtularak için de aromaterapiden yararlanılabilir.

Yorum yapın