Spor Yapmak Nasıl Eğlenceli Olabilir?

Eğlenceli Aktiviteler

Birçoğumuz en sevdiğimiz filmi seyretmeye ya da en sevdiğimiz şarkıcının yeni kasetini dinlemeye zaman bulabiliyoruz. Fakat birçokları için egzersiz eğlenceli olarak algılanmamaktadır.

Aşağıda egzersiz yapmayı daha eğlenceli hale getireceğini düşündüğümüz bazı fikirlere yer verdik.

  • Yavaşta olsa arkadaşınızla beraber egzersiz yapın, böylelikle aynı zamanda birbirinizle konuşabilirsiniz de.
  • Müzikle beraber egzersiz yapın.
  • Kendinizi iyi ve rahat hissedeceğiniz giysilerle egzersiz yapın.
  • Egzersiz yapmak için güzel bir yer seçin, örneğin kumsal, park ya da nehir kenarı.
  • Çeşitli aktiviteler yapın ki; kolay sıkılmayın. Örneğin, genelde kapalı mekânda egzersiz yapıyorsanız, açık havada egzersiz yapmayı deneyin.
  • İçiniz deki çocuksu yanları bulmanıza yardım edecek şeyler yapın, örneğin uçurtma uçurma ya da kaykay kullanmak gibi.

Sağlıklı bir perspektif için önemli olan şey hareket etmenizdir, kalbinizin kan pompalama hızındaki hafif bir artış ve vücudunuzdaki kalorileri yakarak kaslarınızı güçlendirmektir. Bu nedenle yapmak zorunda olduğunuz değil, yapmak istediğiniz bir aktivite seçin; böylelikle yapmak için zaman bulma şansınız artacaktır.

Yaşamsal Öncelikler

Hepimizin hayatında “mutlaka yapılması gereken şeyler” formatında bir sürü önceliği vardır. Bu öncelikler; birisiyle ilgilenmek, okula/üniversiteye devam etmek, iş bulmak zorunda olmak ya da bir işte çalışmak şeklinde olabilir.

Bazen bunlar öncelikten daha fazla önem kazanıp, bütün zamanımızı alıp, bize dinlenmek ve kendimizi yenilemek için çok az bir zaman bırakabilirler. Bunlara rağmen, iyi bir şekilde hazırlanmış olan ve gelişen bir bilimsel teori göstermektedir ki, fiziksel aktivite dengeli ve sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir öğesidir.

Şöyle bir düşünmek gerekirse; fiziksel aktivite yapmamak başlı başına kalp hastalıkları için davetiyedir. Başka bir deyişle eğer egzersiz yapmazsanız, kalp krizinden ölme riskiniz artacaktır.

Fiziksel aktivite yapmak, zihinsel hastalıkların oluşmasını engelleme de çok büyük katkıya sahiptir. Aynı zamanda egzersiz depresyon ve endişe gibi durumlarla başa çıkmanızda da size yardımcıdır.

Şişmanlık tüm dünyada sürekli artmakta olan bir sorundur ve bu konudaki çözümün bir parçası da fiziksel aktivitedir. Eğer yeteri kadar egzersiz yapmazsanız ve çok fazla yerseniz, sağlığınız açısından çok tehlikeli bir biçimde fazla kilo alırsınız. Egzersiz aynı zamanda hipertansiyon, diyabet ve sırt ağrısı gibi tıbbi durumlarda da pozitif bir etkiye sahiptir.

Bu sağlık durumlarından yararlanmak için haftada en az 5 gün, günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmak önerilmektedir (örneğin tempolu yürüyüş). Bu zaman dilimi 7 günlük haftanın sadece %1.5ini kaplamaktadır ve bu küçük zaman dilimi sağlığınızın gelişmesinde hayati bir önem taşımaktadır.

Nasıl Zaman Bulacaksınız?

Birçoğumuz istediklerimizi yapmak için bir günde yeterli saat olmadığından yakınmaktayız ki bunların içine düzenli egzersiz yapmak da dâhil. Peki, bu gerçekten doğru mu? Daha fazla aktif olmak için ekstradan bulabileceğiniz birkaç dakika için bazı kolay yollara göz atalım.

Erken Kalkanlar

Günden daha fazla yararlanmanın en belirgin yolu erken kalkmaktır. Eğer normalde saatinizi sabahın 7.30una kuruyorsanız, 7ye kurun ve ekstradan sahip olacağınız yarım saatte de yürüyüşe çıkın ya da eğlenceli bulduğunuz diğer fiziksel aktivitelerden yapın.

Erken Kalkamayanlar

Eğer erken kalkamıyorsanız, geceleri yatmadan önceki boş zamanınızı değerlendirmeye bakın. 24 saat açık olan jimnastik salonlarını araştırabilirsiniz ya da televizyon izlerken veya müzik dinlerken üzerinde çalışabileceğiniz ekipmanlardan evinize alabilirsiniz.

Bunlarla beraber vücudunuza kulak vermekte önemlidir. Bizim doğal 24 saatlik biyolojik çemberimiz günün değişik zamanlarında yapılan değişik egzersizleri algılayacaktır.

Birçoğumuz sabah insanı olup olmadığını bilmektedir.

Eğer sabah erken kalkmak size zor geliyorsa, illa kalkıp egzersiz yapacağım diye kendinizi zorlayarak zevk almayacağınız şeyler yapmayın. Fiziksel aktivite için kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanı seçmek önemlidir. Sizin için en iyi zamanı deneyerek bulun.

Yorum yapın