Yaşlı Görüntünüzden Anneniz Sorumlu Değil!

İkizlerle yapılan bir çalışma; genişlemiş damarların, derin kaba çizgilerin ve kahverengi lekelerin sorumlusunun güneşte uzun süre kalmak, sigara içmek ve şişmanlık olduğunu ortaya koydu.

Archieves Of Dermatology dergisinin son sayısında yayımlanan çalışma için Dr. Elma D. Baron şunları söylüyor: “İkizler üzerinde çalışmak bize genetik faktörün rolünün anlaşılmasında büyük yarar sağladı. 65 çift ikiz üzerinde yapılan analiz sonucu, cilt yaşlanmasının genetik faktörlerden çok çevresel koşullara ve hayat stiline bağlı olduğuna dair ciddi ipuçları elde ettik.

Ancak çalışma, konu deri kanseri olduğunda hem çevresel hem de genetik faktörlerin rolü olduğunu da gösteriyor. Dr. Baron ve ekibi, 2002 Ağustos’ta Ohio’da yapılan İkizler Festivali’ne katılan, yaşları 18 ile 77 arasında değişen 130 ikizin yüz derilerini incelediler.

Ayrıca bu sırada ikizlerin her biri güneş koruyucu kullanma alışkanlıkları, güneş altında kalma durumları, kiloları, sigara ve alkol alışkanlıkları açısından sorgulandılar. Bu bilgilerden yola çıkarak sigara, ileri yaş ve fazla kilo ile cilt yıpranması arasında sıkı bir bağlantı saptadılar. Öte yandan güneş kremi kullanmanın ve alkolün de daha az cilt yıpranmasıyla sonuçlandığını gösterdiler.

Ne dersiniz, sigaradan ve fazla kilolardan uzak durmak, güneşte fazla kalmamak ve güneş koruyucu kremi ihmal etmemek, güzel cildinizi korumak için fazla bir özveri olmasa gerek?

Yorum yapın