Yurt dışından engelli aracı ithali

Yurt dışından araç almak için sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor

1. Hastaneden “özel araçla nakli uygundur” ibaereli rapor alınacak raporlar en az dört imzalı olması gerekiyor.
2. Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Minibüs getiriyorrsanız çocuğunuzunda nüfus cüzdan fotokopisi)
3. İkametgah ilmühaberi (Çocuğunuzun ve kendinizin)
4. Ehliyet fotokopisi

yukardaki evraklarla Ankara (İstanbul yolu Güvercinlik Toprak mahsulleri Ofisinin Arkası) gümrük müdürlüğüne teslim edilecek
Her ayın ilk salı günü komisyon toplanıyor. Komisyondan izin ithal belgesi komisyona girdikten 15 dakika sonra teslim ediliyor bunun üzerine yurt dışından araç getirebilirsiniz

Öncelikle bu işle uğraşan profosyenel kişi ve şirketleri tercih edin

5. Bankadan yurt dışına döviz transferi yapacaksınız dekont alacaksınız
6. Döviz transferinin yapıldığına dair bankadan yazı alacaksınız bunun için praforma fatura gerekecektir.
Yurt dışına döviz transferini kim adına yapıyorsanız o kişi size aracı alıp satacak kişi olmalıdır aksi takdirde gümrükten aracı çıkaramazsınız.

7. Noterden Taahhütname alacaksınız (Ankaradaki noterler taahhütnameyi size araç satışı gibi yapıyorlar bu yüzden çok para tutuyor. imkanınız varsa başka yerden alın oralarda gerçek taahhütname yapıyorlar araç bedeli hesaba alınmıyor. ankarada ise araç bedeli üzerinden taahhütname yapıyorlar. Ben Kırıkkaleden yaptırdım 20 ytl verdim. Ankarada 250 ytl istiyorlardı )

Araç gümrüğe geldikten sonra işlemleri yapabilmek için mutlaka iş takipçilerinden birine işi havale etmenizi öneririm. çünkü tek başınıza yapabileceğiniz bir iş değil. çok sayıda evrak tanzimi gerekiyor. krendi başınıza buınları yapmanız imkansız
(Ben aracı Avrupa Otodan aldım. nakliyeciye araç başına 50 euro yu şirket ödedi. ondan sonraki işlemleri kendimiz yaptık.)

Araç aynı gün teslim alınmassa ardiye ücreti ödemek zorundasınız (Günlük Yaklaşık 27 ytl )
Ayriyeten türkiye girişindede teminat yatırmak zorundasınız. Avrupa otodan aldığım için bunada gerek kalmadı.

Gümrük işlemlerini bitirdiğinizde geçici plaka ile gümrükten çıkıyorsunuz.
Evraklarınız posta ile gönderiliyor 30 günde ancak geliyor evraklar.
Biz Ankara’da Memur vasıtası ile teslim ederek işlemleri hızlandırdık.

8. Araç ruhsat işlemleri için uğraşmak istemiyorsanız iş takipçisine verebilirsiniz. Ruhsat yazımını yapıyorlar, Karayolları muayene için evrak hazırlıyorlar. Evrakla Muayeneye gidiyorsunuz. Ücret ödemiyorsunuz. Evrakı mutlaka mühürletin.

9. Araç için proje çizdirmeniz gerikiyor. Proje ile TSE (Ankara) gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık 170 ytl ödüyorsunuz proje için. bunun 100 ytl sini TSE alıyor. ANKARA TSE DE bu işle ilgili iki kişi görevli bir tanesi NEMRUD birisi o kişi ok vermese işleriniz yine kesat. Araç motor numarasını mutlaka gitmeden yerini öğrenin eger görülmeyen bir yerde ise yetkili servisten yazı alarak gitmeniz işlemlerinizin kolaylığı için önemli.

10. Evrakları alarak emniyete gidiyorsunuz evraklarınız tamansa plaka için size yazı veriyorlar . BU arada aracı sigortasını yaptırmak zorundasınız.

11. Plaka yazdırılacak

12. Emniyetten gümrük idaresine yazı için iki adet evrak tanzim ederek teslim edeceksiniz.

13. Ruhsata plakayı yazacaksınız.

14. Evrakları Emniyete teslim edeceksiniz. 2ila 3 saat sonra ruhsatı alabilirsiniz

Yorum yapın