E-Tuğra SSL Özellikleri

E-Tuğra SSL özellikleri bakımından öncelikle e-tuğra sisteminin ne işe yaradığını belirtmek gerekir. E-Tuğra mevcutta bulunan 5070 sayılı kanun gereğince yetki verici elektronik hizmet sağlayıcısı olarak zaman damgası hizmetlerini de sunan ve pek çok alanda kullanılan bir sistemdir. Tıpkı e-imza gibi aynı alanlarda kullanılan bu sistem aynı zamanda güven vericidir. Ayrıca elektronik ortamda bulunmakta olan belgeye eklenen ve imzalayan kişinin kim olduğunu veya kime ait olduğunu gösteren veri şeklinde bilinmektedir. Özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kullanılan şirketin güvenli olduğunu göstermesi
  • Alışveriş sistemlerinizde güvenilirliğinizi hissettirmesi
  • Yeşil adres çubuğunun olmasını sağlaması

5070 sayılı kanuna göre E-Tuğra verisi aynı zamanda ıslak imza yerine geçmektedir. Bu yüzden e-imza olarak ta görülmesi mümkün olup aynı zamanda tanınma sistemi olarak ta kullanıldığı bilinmektedir. E-Tuğra SSL sistemi ise yeşil adres çubuğunun olmasını sağlayarak size ait olan firmanın güvenilir olduğunu, kaliteli iş performansı sunabildiğini ve alışveriş kapsamında müşterilerinin tamamının size güvenmesini sağlayarak potansiyel müşteri haricinde yeni müşterilerde edinmesini sağlamaktadır. Adresinizin güvenini hissettiren SSL sistemi bu şekilde özetlenir.

E-Tuğra İmza

 

E-Tuğra imza almak için öncelikle online başvuru yapmak gerekir. kredi kartı ile ödenebilen bu sistem online şekilde tamamlanarak başvurunuz tamamlanabilmektedir. Ayrıca teslim al kısmında kurye sistemi veya belirtilen şubeden teslim alınması da mümkündür. Yaptığınız işin altına ıslak imza şeklinde kullanılabilen ve yaptığınız işin markaya dönüşmesi kavramında kullanılabilen bir iş anlayışı sunan E-tuğra kullanımı oldukça faydalı özellikler sunar. E-imza yerine de geçen bu sistem oldukça güvenli olup birçok kişi tarafından kullanılmakta ve de iş verimliliğini de arttırmaktadır.

E-Tuğranın Kullanıldığı Yerler

 

E-Tuğranın kullanıldığı yerler konusunda e-imza alanları gibi benzer listeyle karşılaşmak mümkündür. Önemli olan ve kullanıldığı yerlerde önemli faydalar sağlayan bu sistem oldukça etkin şekilde kullanılan sistemi de öne çıkarmaktadır. Kullanıldığı alanlar bakımından sıralanan listesi ise şu şekilde belirtilmektedir.

  • ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb. başvurularında kullanılabilmesi
  • Kurumlar arası iletişimlerde kullanılabilmesi
  • Sosyal güvenlik uygulamalarında kullanılabilmesi
  • Sağlık uygulamalarında kullanılabilmesi
  • Vergi ödemelerinde kullanılabilmesi
  • Elektronik oy verme işlemlerinde kullanılabilmesi
  • İnternet bankacılığı ve sigortacılık işlemlerinde kullanılabilmesi

Yukarıda sıralanmış liste genel bakımdan E-Tuğra sisteminin kullanıldığı alanlar şeklinde öne çıkıyor olsa da e-imza sisteminde de aynı şekilde öne çıkan yerlerdir.

E-Tuğra E-İmza Kart Tipi

 

E-Tuğra E-imza kart tipi E-devlet sisteminde indirilip çalıştırılabilmektedir. E-Tuğra kapsamında iki adet kart tipi bulunmaktadır. Kart tipi kısmında Starcos ve Tübitak Akis şeklinde iki seçenek öne çıkmaktadır. Bunlardan birini seçmeniz sonrasında işlem kodu alanına giriş sayfasında bulunan işlem kodunu yazarak devam et butonuna tıklamanız sayesinde kart tipi edinmeniz mümkün olacaktır. Genel bakımdan her vatandaşın sahip olabileceği E-Tuğra sistemi hangi iş alanında olursa olsun verimlilik döngüsünü de çoğaltabilmektedir. Bu yüzden insanların hayatında oldukça önemli rol oynamaktadır.

E-Tuğra Kurulumu Yapma

 

E-Tuğra kurulumu yapma beraberinde E-Tuğra aktivasyon işlemi de yapılmış olur. Kurulum yapmak için mevcut işlemlerin yapılması adına öncelikli olarak https://online2.e-tuğra.com.tr/pages/dogrulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş sonrasında uygulamayı indirin butonuna tıklamanız gerekir. İndirilen programın beraberinde kurulum işlemleriniz gerçekleşirken aktivasyonunuzda sağlanmış olacaktır. Kurulum açısından uzun bir sistem sunmak yerine oldukça basit kurallar eşliğinde istenilen e-tuğra sisteminin kurulabiliyor olması kullanıcılar açısından önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden de birçok vatandaşın kolaylıkla elde edebildiği şey olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca her vatandaşın e-tuğra edinebilmesi de mümkün olan bir şeydir.

 

Yorum yapın