Gelişmiş Elektronik İmzalar Nasıl Çalışır?

E-imza bir bir sözleşme ya da kayıt çeşidine mantıksal olarak ilişkilendirilmiş koşulları onaylamak için dijital ortamda atılan imza türlüdür. Elektronik imzalar ülkeden ülkeye yasal olarak değişmektedir. Elektronik imza bir belgeyi imzalamak için gerçek kişi tarafından uygulanan elektronik ses, sembol ya da harfler kullanılarak dijital ortamda atılan imzalardır.

 

Elektronik imzalar imzalayanın kimliğine eklenen kişileştirilmiş oturum açma ve erişim kodları gibi dijital tanımlama yöntemleri ile inkâr durumu oluşturmamak adına asimetrik şifreleme teknolojisi kullanılmamaktadır. Güvenlik önlemleri son derece gelişmiş olup inkarının da mümkün olmadığını söylememiz gerekmektedir. Elektronik imzalar büyük ya da küçük kuruşlar tarafından veya gerçek kişiler tarafından kullanılmaktadır.

 

Güvenli Elektronik İmza

 

Güvenli elektronik imzaların BTK tarafından onaylanan elektronik imza sağlayıcılar tarağından verildiği bilinmektedir. Elektronik sertifikaları kullanarak da imzalama işlemleri elektronik imza cihazı yani tokenlerin bilgisayara takılması ile gerçekleşmektedir. Sistemlerin bilgisayarınıza kurulu olması ve olası aksiliklerde hizmet sağlayıcıya ulaşmak gerekmektedir.

 

 

Kurulum işlemleri ile ilgili detaylı bilgi ve yardıma e-imza sertifikanızı temin etmiş olduğunuz sertifika hizmet sağlayıcınızın web sayfasından veya yardım merkezinden erişebilmek oldukça kolaydır. Ayrıca bazı hizmet sağlayıcılar kartların yarınında CD göndererek bu işlemi kolaylaştırmaktadır. Elektronik imza kâğıt ve kargo masrafları gibi giderlerden tasarruf sağlamanıza destek olmaktadır. İnternet bağlantısı ve bilgisayar yardımı ile hizmetler sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir. Mekan ve zamandan bağımsız olarak elektronik imza işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün hale gelmektedir.

 

Elektronik İmza Kullanımı

Elektronik imza nasıl kullanılır sorusu elektronik imzası olan herkesin ortak meraklarındandır. Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size gönderildiği bilinmektedir. Elektronik imzayı kullanabilmeniz için öncelikle kart ile sürücünüze elektronik imza yazılımızı kurmanız gerekir. Size gönderilen medya araçları ve CD lerde de bu yazılımları rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yöntemlerden faydalanamadıysanız hizmet aldığınız firmanın web sitesinde bulabilirsiniz.

 

Yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra sertifikanıza giriş yapabilirsiniz. Bu aşamalardan sonra elektronik imzanız kullanıma hazır hale gelmiştir. Ayrıca elektronik imzanızı kullanmak için desteklenen yapılandırma sağlanmalıdır. Elektronik imza akıllı kart okuyucu sürücüsünün imzalama işlemi gerçekleştirecek bilgisayarda yüklü ve kurulumu tamamlanmanmış olması gerekmektedir. Sertifika sağlayıcısının sizlere verdiği programlar ile elektronik imzanıza ulaşmanız mümkündür.

 

Elektronik İmza Islak İmzanın Yerine Kullanımı

E-imza Islak imza yerine geçer mi sorusu birçok kişinin araştırdığı bir konudur. Elektronik imza ıslak imza yeterine geçmektedir. Islak imzanın elektronik imza ile aynı hukuki sonuçlar doğurabileceği de 5070 sayılı Kanun da açık şekilde belirtilmiştir. Elle atılan imzaya eşdeğer olup hukuki işlemlerde de adeta bir senet görevi görerek inkar edilmemeyi sağlamaktadır. Ayrıca bu veriler, aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılmaktadır.

Elektronik imza internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, elektronik sözleşmeler ve elektronik siparişler gibi ticari alanlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca her türlü başvurular kamusal başvurularda (YKS, KPSS, pasaport vb.), kurumlar arası iletişimde, sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık uygulamaları, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Elektronik İmzanın Başkası Tarafından Kullanımı

 

E-imza başkasının eline geçerse ne olur konusu elektronik imza kullanıcısının en büyük sıkıntılarından biri olduğu bilinmektedir. Elektronik imzanızın başka biri tarafından kullanıldığını tespit ederseniz ilk olarak elektronik imzanızı iptal etmeniz gerekmektedir. Elektronik imza iptalinden sonra yeni bir elektronik imza alınması gerekmektedir.

 

Bunun sebebi ise elektronik imzanın şahsa özel olarak üretilmesi ve bir yedeğinin olmaması olarak gösterilmektedir. Ayrıca elektronik imzanın başka kişilerce kullanılması siz gerekli bilgileri paylaşmadıkça imkansıza yakındır.

 

 

 

Yorum yapın