Elektronik İmzaların Güvenle Teslim Edilmesi

Güvenli elektronik imza ıslak imza ile eşdeğer bulunmaktadır. Güvenli e- imza kullanılarak oluşturulmuş belgeler senet olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu belgelerin tersi ispat edilene kadar kesin bir delil olarak kullanılacağı bilinmektedir. Elektronik imzaya başvurmak oldukça kolaydır. Elektronik imzanın iki çeşidi bulunmaktadır. Bunların gerçek kişilere verilen elektronik imza ve kurumsal elektronik imza olduğu bilinmektedir. Kurumsal elektronik imza başvurusu için gerekli belgeler şöyle sıralanmaktadır; son altı ayda alınmış faaliyet belgesi, kimlik numarası yazan belge, e-imza taahhütnamesi ve imza sirküleridir. Bireysel elektronik imza için kimlik numaralı ve fotoğraflı nüfus cüzdanının aslı, başvuru formu ve Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi ile başvuru yapılmaktadır.

Elektronik İmza Kanunu

 

5070 sayılı Kanun elektronik imza için düzenlenmişidir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından oluşturulan elektronik imza kanunu içerisinde herhangi bir elektronik belgede kullanılan veya herhangi bir elektronik belgeye matematiksel olarak bağlantı kuran ayrıca kimlik doğrulamak amacıyla kullanımı sağlanan elektronik belgeyi elektronik imza tanımlandığı belirtilmiştir. Kanunlarca verilen tanıma göre elektronik imza güvenli ve basit elektronik imza olarak ikiye ayrıldığı bilinmektedir. Elektronik imzanın için kanunlarca verilen ve belirtilen tanımı, güvenli elektronik imzanın nasıl olacağını anlattığı bilinmektedir. Belirli bir sayısal şifre kullanılarak kodlama kullanılmadan bilgisayar ekranına atılan imza, elektronik imza ve elektronik imzanın scanner tarafından taranması ardından elektronik ortama atılarak saklanan elektronik ortamda kullanımı oldukça kolay olarak adlandırılmaktadır.

Elektronik İmza Kullanım Alanları

Elektronik imza sıralanan kamusal ve ticari alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb. başvuruları, kurumlar arası iletişimler, sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık uygulamaları, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri, internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, elektronik sözleşmeler, Elektronik Siparişler gibi alanlar örnek olarak verilmektedir. Belgenin bir tarafın izini olmadan izinsiz değiştirilmesini, yanlışlıkla olabilecek belge silinmesini ya da belgeye herhangi bir ekleme yapılmasını önlemek amacıyla belge bütünlüğü korumaktadır. Ayrıca belgeyi gönderen kişinin gerçek kişi olup olmadığını garanti altına alınması için kimlik doğrulama özelliği kullanılmaktadır. Ayrıca kişilerin elektronik ortamda yapılan işleri reddetmemesi için özel bir inkar edilemezlik sistemi kurulmuştur.

E imzanın Başkası Tarafından Kullanılması

 

E imzanın başkası tarafından kullanılması tespitinden hemen sonra elektronik imzanın iptal edilmesi gerekmektedir. Elektronik imzanız cd olarak kullanılan cihaza ve içinde hali hazırda kullanım durumunda olan kişisel bilgilere sahip olan bir ila üç yıl arasında olan elektronik sertifikalardan oluşmaktadır. Bunun yanında bilgisayarda çalışabilmek için gereken java ve sürücü yazılımının yüklenmesi gerekmedir. Yani siz bilgilerinizi kimseyle paylaşmadıkça bir kişinin ele geçirmesi imkansızdır. Güvenli ya da gelişmiş elektronik imza basit elektronik imzanın verinin bütünlüğünün de korunduğunu göstermeyi sağlar. Ayrıca elektronik imza kişinin kimliğini göstermektedir. Elektronik imza sahibi olmak için BTVİK aracılığıyla gerekli araştırmalara yapıldıktan ve gerekli ortamın oluştuğundan emin olunduktan sonra yetkilendirmesi yapılmış NES belgesi alınması gerekmekte olduğu bilinmektedir.

E- imza ile Kredi Çekilmesi

 

E- imza ile kredi çekilmesi oldukça kolaydır. Elektronik imza uygulaması ile herhangi bir bankanın müşterileri, bankalarının şubesine hiç gitmesi gerek kalmamaktadır. Günün istenilen saatinde kredi başvurusunda bulunma ve birkaç dakika içinde kredi alabilme imkânı olduğunu bankalarca açıklamıştır. Ayrıca İstenilen kredi yine aynı gün içerisinde talepte bulunan müşterinin hesabına yatırılmaktadır. Aynı zamanda müşteriler talepte bulundukları kredi miktarını banka kartı olmadan cep telefonu yardımıyla banka içerisine girmeden bankamatiklerden nakit olarak çekebilmektedirler. Bu uygulama birçok bankada kullanılmaktadır.

Yorum yapın