Akne Hakkında Hiç Bilmedikleriniz!

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, akne yani diğer adıyla sivilcenin özellikle ergenlik döneminde görüldüğünü, yağ bezlerinin fazla çalışmasıyla ve yağ bezlerinin deriye açılma kanallarının tıkanmasıyla ortaya çıktığını söyledi.

En sık yüz, göğüs, sırt ve omuzlarda yerleşen kronik bir deri hastalığı olduğuna değinen Pençe, “Hastalığın ilk aşamasında siyah(açık) ve beyaz(kapalı) noktalar(komedonlar) görülürken ilerledikçe kırmızı kabartılar, iltihaplı sarı yeşil uçlu kabartılar, nodüller ve kistler oluşmaktadır. Akneye yağ bezlerindeki sorunlar dışında derideki bakteri sayısındaki artış ve derinin kalınlaşması da yol açmaktadır. Ayrıca genetik, hormonlar, stres, terleme, ultraviyole ve uygun olmayan temizleme, nemlendirme, makyaj da akneyi artıran nedenlerdendir” dedi.

Yiyeceklerle akne arasında bir ilişki bulunmadığının uzun yıllardır yapılan çalışmalarla ileri sürüldüğünü kaydeden Dr. Buket Pençe, son yıllarda bu eski çalışmalardaki hatalar gösterilerek yine bu ilişkinin üzerinde durulmaya başlandığına işaret etti. Dr. Pençe, “Yüksek glisemik yükün akneyi artırdığı, insülin yüksekliğinin uzun sürmesinin akneyi kötüleştirdiği, aşırı yağlı yiyeceklerin akne oluşturduğu gösterilmiştir.

Bu çalışmalara göre insülindeki yükseklik poli kistik over hastalığı olanlarda hem hormonları etkileyerek hem de sebum salgılayan hücreleri büyüterek akneyi etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

Dr. Buket Pençe, başka bir grup araştırmacıya göre ise süt proteini allerjisinin yağ bezlerinin ağzını tıkadığı gibi sütün kendisinin de akne nedeni olan bazı hormonlar gibi etki ettiğini vurguladı. Süt ve karbonhidrat alımının azaltılması veya kesilmesi ile de aknenin azaldığına işaret eden Pençe, “Bu çalışmaların sonuçları gibi yağlı yiyecekler, süt, tatlı, çikolata ve kızartmaların akneyle ilişkili olduğunun kesinleşmesi için yapılan yayınlar devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Yorum yapın