Altın portakal’a engelliler damgasını vuracak

47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nin galası, ikisi görme biri de bedensel engelli üç gencin vereceği konserle başlayacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın bu yıl 47’incisini düzenlediği Altın Portakal Film Festivali’ne engelliler de katılacak. Festival etkinliklerinin gerçekleştirileceği bina ve salonlar engelliler için özel olarak düzenlenirken, gala gecesinin açılışı da engelli çocuk ve gençler tarafından yapılacak.

“Engelsiz Trio”

Etkinlikte, viyolensel çalan Antalya Devlet Konservatuvarı öğrencisi görme engelli Alp Özsökmen, keman çalan görme engelli Zeynep Temirci ile yan flüt çalan bedensel engelli Tuğba Ak’tan oluşan ”Engelsiz Trio”, Gabriel Faure’nin ”Pavane” adlı eserini seslendirecek.

Gala gecesi için Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde provalarını sürdüren ”Engelsiz Trio”nun çalışmalarına Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Devrim Demirel ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Engelliler Birimi’nde görev yapan eşi Selen Demirel destek veriyor.

Amaç kırmadan protesto

Devrim Demirel, ”Protesto, illa bağırıp çağırarak, kırıp dökerek olmaz. Türkiye’de engellilerin önüne çıkarılan engelleri biz sanatla protesto edeceğiz. Bu yıl Altın Portakal’da engellilik teması da işlenecek” diye konuştu.

Demirel, galanın başlangıç gongunun ise down sendromlu bir çocuk tarafından çalınmasının planlandığını da bildirdi.

Gecede yan flüt çalacak olan doğuştan yüzde 95 bedensel engelli 14 yaşındaki Tuğba Ak, tekerlekli sandalyesi yüzünden okul servislerinin kendisini eğitim gördüğü liseye taşımayı reddetmesiyle gündeme gelmişti.

Kaynak:engelliler.gen.tr

Yorum yapın