Bağkurlu Engellinin Emekliliği 2017

Çalışma gücünü belli oranda kaybetmiş olan engelli vatandaşlarımız için sunulan ayrıcalıklar devam ediyor. Bağkurlu engellilerin emekli olma durumunda da birtakım kolaylıklar var ve bu yazımızda da bu detayı sizinle paylaşacağız. %50 ve %59 arasında bir çalışma gücü kaybı belirlenmişse eğer 16 yıl ve en az 3700 gün olarak belirlenen emeklilik şartına sahipler. 4/b’lilerin bu aşamada daha avantajlı olduklarını görebiliyoruz ve bu avantajı da az sonra sizinle paylaşacağız. Yaş şartı koşulu öne sürülmeden emekli olma gibi bir fırsata sahipsiniz ve yaş beklememek de emekliliğin en önemli detaylarından bir tanesidir çünkü günümüzde birçok insan emekli olduğu halde yaş bekleme yüzünden maaşına kavuşamıyor ve bir süre daha beklemek durumunda kalıyor.

Bunun belirlenmesi için ilk olarak engellilik oranının belirlenmesi gerekiyor çünkü buna göre bir hesaplama yapılıyor. Peki nasıl belirlendiğine ve hangi detayların karşımıza çıktığına da dilerseniz hep birlikte göz atalım ve bu konuyu da hep birlikte derinlemesine incelemiş olalım.

Nasıl Belirleniyor?

1 Ekim ve bu tarih sonrası sigortalı olan engelli vatandaşlarımız, SGK’dan alacakları sevk raporu ile birlikte ilgili kurum yani hastanelerden alacakları sağlık raporları doğrultusunda emekli olabiliyor. Çalışma gücünüzdeki kayıp ve resmi kurumlar tarafından belirlenen oranlar ile birlikte bu hesaplama yapılıyor ve karar veriliyor. %40 ile %49 arasında bir çalışma kaybı söz konusu ise 18 yıl ve en az 4100 prim günü gibi bir şart karşınıza çıkıyor ve sizler de bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde emekli olabiliyorsunuz. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde yapmanız gereken ekstra bir prosedür karşınıza çıkmıyor ve sizler de artık emekli sayılıyorsunuz. %50 ile %59 oranında bir çalışma kaybı belirlenmişse eğer detaylar da farklılık gösteriyor ve dilerseniz bunlara da hep birlikte göz atalım… 16 yıllık sigorta durumu ve en az 3700 gün gibi bir detay karşımıza çıkıyor. Bu çalışma oranı kaybına göre de hesaplamalarınızı buna göre yapabilirsiniz.

İlerledikçe Değişiklik Gösterebiliyor

1 Ekim 2018 ve 1 Ocak 2015 tarihleri arasında ilk kez sigorta kapsamında olan engelli vatandaşlarımız için farklı bir emeklilik koşulu karşımıza çıkıyor. 1 Ocak 2015 sonrasında ilk kez sigortalı durumunda olan engelliler minimum 4320 gün ve 16 yıllık bir süreç ile karşılaşıyorlar. Süre geçtikçe ve tarih ilerledikçe emeklilik koşulları diğer şartlara göre biraz daha ağır hale geliyor bu yüzden her zaman için aceleci davranmak sizlerin lehine bir durum olacaktır diye düşünüyoruz.

Prim Günü Beklemiyorsunuz

1 Ekim sonrası sigortalı olarak kendi işinde devam eden ve yürüten engelli vatandaşlarımız yani 4/b kategorisinde yer alan engelliler yaşa bakmaksızın emekli olma fırsatından yararlanabiliyor. Engellilik oranı belirlendikten ve resmi olarak onay verildikten sonra böyle bir avantaj karşınıza çıkıyor ve sizler de bu avantajı en iyi şekilde değerlendirebiliyorsunuz. Bağkurlular bu konuda çok daha avantajlı ve eğer kendi nişinizi yapıyor ya da bu kategoride yer alıyorsanız sizler de harekete geçebilirsiniz.

Emeklilik, çağımızın en büyük artılarından bir tanesidir. Yaşlandığınızda maddi olarak sizlere destek sağlayacak bir oluşum diyebiliriz ve birçok insan bir an önce emekli olup artık rahat etmeyi ve yaşlılığın tadını çıkarmayı istiyor. Engelli vatandaşlarımızın istekleri de bu doğrultuda ve öyle zannediyoruz ki isteklerine de en kısa sürede kavuşabilecekler. Detayları aktarmaya devam edeceği ancak şimdilik bahsetmek istediklerimiz bu kadar ve yeni gelişmeler ile birlikte tekrar karşınıza çıkacağız…

kaynak: engelolma.net

Yorum yapın