CHP’li Ayhan Boş Olan Özürlü Kadrolarını Sordu

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’a, boş olan özürlü kadrolarını soran CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, “Hükümet bu senenin engelliler yılı olduğunu belirterek kamudaki açık kadroların tamamının doldurulacağını belirtmesine rağmen kamu kurumlarının engelli kadrolarında bulunan 38 bin kişilik açık hala kapatılmamış durumdadır” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, TBMM Başkanlığı’na, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

-“38 BİN KİŞİLİK AÇIK KAPATILMADI”-

Kamu kurumlarının özürlü kadrolarında bulunan 38 bin kişilik açığın hala kapatılamadığına dikkat çeken Ayhan, “Hükümet, Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na bu yıl 9 milyon 622 bin TL bütçe ayırırken diğer başkanlıklara ayrılan bütçe ile arasındaki fark açıkça görülmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na 3 milyar 178 milyon TL, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na ise 14 milyon 666 bin TL bütçe ayrılması uygun görülmüştür” dedi.

Özürlülerin sorunlarını Meclis’e taşıyan CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’a, şu soruları sordu:

“Engelli vatandaşlarımızın istihdamı, yaşamı, ulaşımı ve eğitimini kolaylaştırmak amacıyla hükümetimizin ileriye yönelik planları var mıdır, varsa bu planlar nelerdir?

Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na ayrılan bütçe miktarına karar verilirken göz önünde bulundurulan etkenler nelerdir?

Engelli vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı hizmetlerin sunulması ve istihdamlarını sağlamak devletin hizmetleri arasındaysa ayrılan bütçe bu hizmetler için yeterli midir?

Açık kadroların doldurulamama sebepleri arasında engelli vatandaşlarımızın eğitim seviyelerinin yetersiz görülmesi dışında başka etkenler var mıdır?

Eğitim seviyelerinin yetersiz olduğu belirtilen engelli vatandaşlarımızın okullaşmalarını kolaylaştırıcı ayrıcalıklar sunulmakta mıdır?

Engelli vatandaşlarımızın eğitim seviyesi yetersiz görülüyorsa onlara iş sürecinde gerekli donanımı kazandıracak eğitimlerin verilmesi üzerine bir çalışma var mıdır?” (ANKA)

Yorum yapın