Elektronik İmza Alınırken Neden E-Yıldız Tercih Edilmeli

E-imza, elektronik ortamda oluşturulan imza olmaktadır. E-imza ile elektronik ortamda oluşturulan evraklar, belgeler imzalanarak karşı tarafa iletilmektedir. E-imza kullanıcısının kimlik doğrulamasını da sağlamaktadır. Böylece elektronik ortamda karşı tarafa gönderilen evrakların gönderim sırasında değişmediği, gönderen kişiye ait olduğu ve inkâr edilemeyeceği de garantiye alınmış olmaktadır. Elektronik imza elektronik verilere eklenen, mantıksal ilgisi ve ilişkisi olan, kimlik doğrulama amacı ile kullanılan elektronik veriler olarak açıklanabilir. Islak imzayla birlikte aynı sonuçları da hukuki açıdan doğurabilmektedir. E-imza, elle atılan imzaya eş değer olarak aynı hukuki sonucu taşımaktadır ve bu imza ile oluşturulan verilerin de senet hükmünde olacağı kabul edilmektedir. Bu açıdan güvenlik için son derece önem taşımaktadır. Yapılacak işlemlerin güvenli bir şekilde olması için e-imzayı almayı düşünenler bu hizmet sunucularından en çok güvendiklerine başvurmalıdır. Güvenin yanında e-imza kullanıcıları kullanım aşamasında ya da sonrasında destek talebinde bulunduklarında hızlı ve çözüm odaklı sonuç istemektedir. E-yıldız hizmet sağlayıcı olarak hem son derece güveni hem de satış sonrası desteği müşterisine en hızlı bir şekilde sunmaktadır.

Elektronik İmza Neden Gereklidir

Günümüzde elektronik işlemler hayatın önemli bir parçası olmaktadır. Elektronik işlemler yapılırken ise en çok aranılan hız ve güven olmaktadır. Gizlilik, kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve inkâr edilememeyi sağlayan elektronik imza uygulaması kullanıcısına sunulmaktadır. Bu uygulama ile elektronik ortamda yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde yapılma imkânı da genişletilmiştir. Güven ve zaman tasarrufu sağlayan e-imza hukuksal geçerliliğe de dayanmaktadır. Hukuksal geçerliliği elektronik ortamda kullanmak isteyen her firma elektronik imza uygulamasını kullanmaktadır.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı, kanunla belirlenmiştir. E-yıldız da elektronik imza sağlayan kurumlar arasında yer almakta sorunsuz, profesyonel, alanında uzman hizmetler sunmaya devam etmektedir. Uygun rakamlı sunulan hizmetler kullanıcıların sorunsuz şekilde hizmet almasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda kullanıcı sertifika durum bilgilerini güncel tutar ve sertifika iptal hazır listeleri de hazırlamaktadır. Böylece kullanıcıları güncel sertifika ve sertifika iptal listesi istediğinde onlara bunu sunmaktadır. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının, güvenli ürün ve sistemleri kullanmak ve hizmeti güvenilir bir biçimde yürütmek ile birlikte sertifikanın taklit ve tahrif edilmesini önlemek yükümlülüğü olmaktadır.

Yıldız Teknoloji Hizmetleri

Güvenli bir elektronik imza nitelikli bir elektronik sertifika sayesinde sağlanmaktadır. E-yıldız, E-imza olarak kullanıcısına hem güveni hem de en hızlı satış sonrası desteği sağlamaktadır. E-yıldız (Yıldız Teknolojileri), BTK tarafından hizmet sağlayıcısı lisansına sahip olmakla birlikte E-Tuğra EBG ve beraberinde kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısı lisansına da sahiptir. KepKur Yazılım Bilişim adına ise hizmet ve destek vermeye yetkisi bulunmaktadır. E-yıldız kullanıcısına ücretsiz teknik destek, akıllı kart ve okuyucu sunmaktadır. Aynı zamanda anlık sertifika iptali ya da askıya alma hizmetini de kullanıcısına hızlı bir şekilde sunmaktadır. Kullanıcının beklentisine göre ise ayrı fiyat aralıkları bulunmaktadır.

Elektronik Sertifika

Nitelikli elektronik sertifika sahibinin bazı yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu sertifikanın alınması için gerekli tüm bilgi ve belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanarak hizmet sunucuya bildirilmelidir. Verilen bilgilerde değişiklik olması durumunda elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı anında bilgilendirilmelidir. İmza oluşturma verisini başkalarına kullandırmamak ve bu konuda gerekli önlemleri almak da nitelikli elektronik sertifikası sahibinin yükümlülükleri arasında gelmektedir. Ayrıca imza oluşturma aracının kaybolması ya da çalınması gibi güveni sarsan şüpheli durumlarda hızlıca hizmet sağlayıcısına bilgi vermek de yükümlülükleri arasında gelmektedir.

Yorum yapın