”Emzirme” Anne Ve Bebek Arasında Oluşan Mucizedir

Anne sütü bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan antikorları içerir. Anne sütü canlı hücrelerden oluşur ve bu nedenle bebeğin sağlığı için büyük önem taşır. Her anneye ilk altı ay bebeğini emzirmesi önerilir; fakat bu günlerde birçok kadın yoğun iş temposu nedeniyle bebeklerini emziremez.

Emzirmenin Bebek İçin Faydaları

Bebeğin Bağışıklığını Arttırır: Anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Anne sütündeki antikorlar bebeğe geçer ve bebeği hastalıklara karşı dayanıklı hale getirir.

Bebeğin Zihinsel Gelişimine Yardımcı Olur: Anne sütü bebeğin beyin hücrelerinin gelişimine yardımcı olan yağ asitlerine ve besin değerine sahiptir.

Bebeği Hastalıklardan Korur: Anne sütü bebeği kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı korur.

Sindirimi Kolaydır: Anne sütünün sindirimi çok kolay olduğu için yeni doğan bebekler için en iyi besindir. Ayrıca bebeğin sindirim sistemini de güçlendirir.

Anne Ve Bebek Arasında Bir Bağ Oluşturur: Anne sütü anne ile bebeğin daha da yakınlaşmasına yardımcı olur.

Bebeği Daha Güçlü Yapar: İlk üç ay anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere oranla daha sağlıklı olduğu ortaya konmuştur. Bebeğin kemiklerini güçlendiren anne sütü diş çürüklerinin ve kemik hastalıklarının ortaya çıkmasını engeller.

Emzirmenin Anne İçin Faydaları

Emzirmenin anneyi göğüs, rahim ve rahim ağzı kanserine karşı koruduğu kanıtlanmıştır.

Emzirme annenin tekrar eski formuna kavuşmasını sağlar. Doğumdan önce yağlar bebeği korumak için karın bölgesinde toplanır. Bu yağlar doğumdan sonra anne sütünde kullanılır. Bu sayede anne emzirerek eski formuna geri döner.

Emzirme prolaktin denilen hormonun salgılanmasını sağlar. Prolaktin süt üretimi için önemli bir hormondur. Annenin daha rahat olmasını sağlayan bu hormon ayrıca depresyonu önlemeye de yardımcı olur.

Emzirme adet kanamalarının geri gelmesini geciktirir. Gerekli demirin depolanmasını sağlayan emzirme anneyi anemiye ve demir eksikliğine karşı korur.

Rahmin Eski Şeklinin Almasını Sağlar: Emzirme oksitokin adı verilen ve rahimin eski şeklini almasına yardımcı olan hormonu üretir.

Yorum yapın