Profesyonel Oyuncu Faresi Rehberi

Profesyonel oyuncu farelerinin rehberi, profesyonel bir oyuncunun hangi oyun tipine göre nasıl bir fare kullanması gerektiğinin bilgisini kapsamlı olarak verir. Örneğin profesyonel bir oyuncu başarı konforlu hareketler için Moba, FPS, RGP oyunlarda farklı fare modellerini kullanmalıdır. Profesyonel oyuncu faresi denildiğinde özellikle klik ömrü uzun olan ve oyuncunun hareketlerini kısıtlamayacak, hantal yapıya sahip olmayan bir cihaz akla gelir. Farklı tip oyunlarda kullanılması gereken profesyonel oyuncu farelerini ve seçime yönelik diğer detayları bu geniş rehberden öğrenebilirsiniz.

Moba Oyunlar İçin Profesyonel Oyuncu Faresi Nasıl Olmalı?

Moba oyunlar için ideal oyuncu faresi, kısa yolları bulunan modellerdir. League of Legends, Dota 2, Heroes of The Storm gibi Moba oyunları oynayan bir kişi, üzerinden 2 veya daha fazla makro ve kısayol olan oyuncu farelerini tercih etmelidir. Çünkü bu makro tuşlar, hızlı bir şekilde yetenek işlevlerini devreye almak veya eşyaları hızlı hareket ettirmek için avantaj sunarlar.

Diğer yandan farenin ağır olmaması gerekir. Moba oyunlar için kullanılan bir farenin skratezlerinin ideal kayganlığı vermesi önemlidir. DPI diğer bir ifade ile çözünürlük değiştirmeye özel bir butonun da bulunması profesyonel oyuncular için son derece önemlidir. Özellikle küresel yetenek adı verilen uzun mesafeli yetenekleri kullanırken, haritalarda gezinirken, süre ve görüntü açısından avantaj elde etmek için farede DPI değişiklikler yapılabilmelidir.

FPS Oyunlar İçin Profesyonel Oyuncu Faresi Nasıl Olmalı?

FPS oyunlar için ideal profesyonel oyuncu faresi, Moba oyun için kullanılanların tam tersi niteliklerde ve makro tuşlara sahip olmayan bir model olmalıdır. FPS oyunlarda farenin tekerleğinin çok net ve kararlı hamlelere izin veriyor olması, gövdesinin ise son derece hafif olması gerekir. Profesyonel oyuncular için FPS oyunlarda makro tuş kullanımları zaten yasak olduğu için makro tuşlu bir fare modeline ihtiyaç duyulmaz.

FSP oyunlar içinde, odaklı profesyonel oyuncu faresi olarak tanımlanan modelleri kullanmak doğrudur. Yine fare, DPI değiştirme fonksiyonunu şık bir hareket ile oyuna aktarabilmelidir. Sabit bir hızlanmanın kullanımı tercih edileceğinden yazılımının ise üstün performanslı olmasına gerek duyulmaz.

PRG Oyunlar İçin Profesyonel Oyuncu Faresi Nasıl Olmalı?

RGP oyunlar için ideal profesyonel oyuncu faresi, abartılı markı tuşlara sahip olan modellerdir. RPG oyunlar genelde makro kullanımları serbest bırakılan oyunlar olduğundan, profesyoneller bu alanda ileri fare modellerini seçebilirler. Özellikle 6 makrolu fare modelleri en ideal seçeneklerdir. RPG oyunda başarı için farenin kaliteli tekerleğe sahip olması, klik ömrünün uzun olması, tutuş konforunun bulunması son derece önemlidir.

Konforlu Kullanım İçin Profesyonel Oyuncu Faresi Nasıl Olmalı?

Konforlu kullanıma ideal profesyonel oyuncu faresi, kablosuz modelde olmalıdır. Eğer çok fazla antrenman yapan ve masa üzerinde de çokça materyal bulunduran bir oyuncu olduğunuzu düşünüyorsanız, kablosuz modellere yönelmek doğru olacaktır. Profesyoneller için Razer, SteelSeries, Logitech gibi markalar, üstün performanslı, kablosu bulunmayan modelleri ürettiler.

Bu markalar aynı zamanda dar alanda dahi maksimum odaklama ve hareket kabiliyetine sahip olan kablosuz seçenekleri sunarlar. Bu modellerden biri ise Razer Mamba Elite isimli serdir. Konforu sağlayan kablosuz farelerin DPI ve yazılımsal ayarlama fonksiyonlarına sahip olan seçenekleri ise profesyonel bir oyuncu için en iyi konforu sunarlar.

Profesyonel Oyuncu Faresi Seçerken Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Profesyonel oyuncu faresi seçiminde dikkat edilecekler arasında farenin yazılıma sahip olması yer alır. Profesyonel oyuncu faresi denildiğinde akla ilk olarak yazılımı olan fareler gelir. Herhangi bir siteden alınan led ışıkları olan dikkat çeken bir fare kullanmak yerine, herhangi bir yazılımsal hata olduğunda destek alınabilecek güvenilir bir markadan fare alınmalıdır. Özellikle makro fareleri kullananların ise yazılımsal desteği alabilmeleri neredeyse şarttır.

Profesyonel oyuncu faresi seçiminde kriter ışıklı, çok dikkat çekici görüm değildir. Görseler harcanacak olan ekstra para, donanıma harcanmalıdır. Led ışık kaynak maliyetinin oldukça düşük olmasına rağmen, niteliğin eklenmesi ile fiyatı artan işlevsiz fareler profesyoneller için uygun değildir. Profesyonel oyuncu faresi nitelikleri ve kontrolde sunduğu konfor, makro öğeler açısından önde olmalıdır.

Profesyonel Oyuncu Faresi Ağırlığı Nasıl Olmalı?

Profesyonel oyuncu faresi için ağırlık yüksek olmamalıdır. Son derece ağır ve hantal bir model serisi hareketleri de hantal hale getirir. Fare gövdesinin orta ağırlıkta olması ve hafif olması daha doğrudur. Kullanım ile birlikte belirli bir süre ardından alışma sağlanır. Gövdedeki hafif yapı ise karalı ve daha ağır bir tekerlek bölümü ile dengelenmiş olmalıdır. Bu sayede profesyonel oyuncu faresi ile yapılan hamlelerde bir kararlılık hissetmek kolaylaşır.

Yorum yapın