Aşırı Tatlı Krizlerinizin Nedenini Öğrenin

Tatlı İsteği Nasıl Oluşur?

Ortada hiçbir sebep yokken durmadan acıkmaya ve önlenemez şekilde kilo almaya  başladıysanız, konsantrasyon bozukluğu ve halsizliğiniz varsa ‘insülin direnci sendromu’nuz olabilir.
İnsülin , pankreastan salgılanan bir hormondur.

İnsülinin Görevi Nedir?

Glukozu hücre içine sokmaktır. Sindirim sonrası, insülin ve glukoz ( kan şekeri)  damarlarımızda dolaşmaya başlar. Hücre çeperinde bulunan insülin reseptörleri ile anahtar – kilit ilişkisi oluşturan  insülin hormonu , hücresel enerji için gerekli olan   glukoz kapılarının açılmasına ve glukozun hücre içine girmesini sağlar.

Eğer insülin direnciniz varsa ,insülin bu reseptörlerle bağlanamaz  ve kanda insülin seviyeniz artarken  işlevini gerçekleştiremediği için glukozu hücre içine sokamaz ve hücreler enerji sağlayamaz. O yüzden insülin direnci olan kişilerde ciddi iştah açıklığı olur. Kişi bu açlığı gidermek için devamlı yemek zorunda kalır. Bu da aşırı  yağlanmaya ve insülin direncinde artışa neden olur. İnsülin  anabolik  yani yağ hücrelerini büyüten  hormondur.

Ne kadar çok salgılanırsa yağlanma kaçınılmaz olur.   Bu kısır döngüden  çıkmak için bir hekime başvurarak 8-12 saatlik açlığı takiben kanda   insülin düzeylerini ölçtürmek gerekir.
Diyabetik olmayan bireylerde  insülin direncinin varlığı ileride  ortaya çıkabilecek tip 2 diyabetin sinyalini verir.  Buna ek olarak insülin direnci ile beraber  ,hipertansiyon , yüksek kolesterol , bel çevresinin kadınlarda 88 cm , erkeklerde 102 cm’den fazla olması  ‘metabolik sendrom’un   işaretidir. Metabolik sendrom , direk olarak koroner kalp hastalığı ile ilişkilidir ve kalp krizi için zemin hazırlar.

Sonuç olarak ; sürekli kilo alan, aldığı kiloları veremeyen  kişiler mutlaka  bir hekime başvurarak gerekli kan testlerini yaptırdıktan sonra diyetisyen kontrolünde zayıflamalıdır.

Yorum yapın