Fonksiyonel Çaylar-Bitkilerin Gücü

Bitki Çayları

Bitki çayları  şekerli , asitli , kimyasal katkılı pek çok içeceğe karşı çok iyi bir alternatiftir.

Günümüzde bitkiler konusunda ayrıntılı çalışmalar halen devam etmektedir. Etkileri, etken maddeleri, ne zaman toplanmaları gerektiği  gibi birçok bilgi yapılan bilimsel araştırmalar sonucu  belirlenmekte ve bu standartlarda ürünler üretilmektedir.

Fonksiyonel çaylar ; bitkisel karışımlar ve bazı tedavi edici etkiye sahip olarak pazarlanan bitkisel çay kombinasyonlarıdır. Fonksiyonel denmesindeki  sebep insan sağlığı üzerine  olumlu etkilere sahip olmalarından  kaynaklanır.  Bu karışık bitkisel çay formülasyonları tasarlanmış ürünlerdir. Bu sebeple tek bir bitkinin gösterdiği etkinin çok daha fazlasını göstermektedirler.

Fonksiyonel çayların ; metabolizma hızlandırıcı ve  kilo kaybı , sağlıklı ve uzun bir yaşam  , antiaging , detoksifikasyon , bağışıklık sistemini destekleyici, enerji artırıcı  , sakinleştirici  gibi bir çok etkileri vardır.

Peki Poşet Çaylar Gerçekten Sağlıklı mıdır?

Bu konuda titizlikle çalışan ve hertürlü analizin yapıldığı sağlıklı  markalar mevcuttur. Poşetlerin kağıdında da, kağıdın doğal içeriği olan selüloz madde kullanılmaktadır. İster bitkinin doğal halini ,isterseniz sallama olarak kullanabilirsiniz.

Bu  çayların hazırlanma aşamaları şöyledir;

1.Bitkinin etkili bölümünün belirlenmesi.

2.Toplama zamanının belirlenmesi

3.Uygun koşullarda kurutulması

4.Homojen toz haline getirilmesi

5.Organoleptik tat,koku,homojenitesinin incelenmesi

6.Mikroskobik incelenmesi

7.Mikrobiyolojik incelenmesi

8.Toplam kül (inorganik madde içeriği) tespiti

9.Ağır metallerin saptanması ve arındırma

10.Pestisit analizi

Yorum yapın