Engelli kişilere yardım etmek mi yoksa toplumun parçası olarak kabul etmek daha doğru

Engelli bir bireyi toplumun bir parçası gibi ele almadıkca yapılan tıbbi ve teknik yardımların hiç bir faydası olamaz.

Bir birey olarak her engellinin topluma karşı görevleri olduğunu biliyoruz. Yetenekleri ölçüsünde topluma ve üretime katılmak , haklarını savunmak ve tüm olumsuzluklara rağmen hayat mücadelesini devam ettirmek. Toplumun üzerine düşen görevler ise engellilerin’de her konuda yasal haklarının olduğunu unutmamak( sevgi, saygı ,tedavi,yasal haklar)herkez kadar engelli bireyinde hakkı olduğunu unutmamakdır.

Bazı ülkeler engelliliğin getirdiği sorunları toplum olarak sırtlanmıştır. Batı toplumlarında uzun süre dışlanmış olan özürlüler için bugün bütün imkanlar sunulmaktadır. Örneğin cerrahi tetkikler, protezler , aile destekleri tüm güçleriyle seferber olmuşlardır.

Üstelik tanıtma broşürleriyle toplu taşıma araçlarında, duraklarda giderek daha sık rastlanılan tekerlekli sandalye amblemlerinden anlaşılacağı gibi engelliye toplumda verilen bir değer , bir statü vardır. Bu bizim ülkemizde’de neden olmasın buna engel nedir , buna uygun zeminler neden hazırlanamasın?

Ülkemizdeki bir çok düzenek engelli bireye uygun olmamasına rağmen her şarta hayatlarını idame etmek için uğraş veriyor insanlarımız. İstedikleri işe kabul edilmemeleri acıyıcı ve alaycı bakışlar gibi bazı çağdışı davranışlarda engellilerin toplumla bütünleşmesini güçleştirmektedir.

Sağlıklı ilişkiler kurmalarına engel olunması, yeteneklerinin görmezden gelinmesi, hak ettikleri değerin ve hakların sunulmaması can sıkıcı haller almaktadır. bu durumda’da

Engelli bir bireyi toplumun bir parçası gibi ele almadıkca yapılan tıbbi ve teknik yardımların hiç bir faydası olamaz. Öncelikle hak edilen insancıl tavırlar sergilenip, hak ettikleri tüm olumlu şartlar sunulmalıdır.

kaynak: engelliler.gen.tr

Yorum yapın