Omurilik felçlilerde T.A.K sonda kullanımı

Temiz Aralıklı Kateterizasyon (T.A.K.) nedir;

Tuveletini yapamayan yapmakta zorlanan kişilerin, mesanede biriken idarını dışarı atabilmesini sağlamak ve idrarın dışarı boşaltılmasını sağlayan bir üründür.

Temiz Aralıklı Kateterizasyon neye yarar?

Genellikle omurilik felçliler için mesane de idrar atabilemleri his kaybı olduğundan bu sondaya ihtiyaç söz konusudur, omurilik felçlilerin yanısıra tuvelet ihtiyaçlarını yapmakta zorlanan birçok engel ve hastalık grubunda sonda kullanımı mevcuttur.
Bunlarla birlikte idrar kaçaklarını önlemek, üriner sistemlerinin daha iyi koşullarda olmasını sağlmak ve yaşam şartlarının daha uygun olabilmesini sağlamak ilk amaçtır.
Sonda kullanılmaması halinde idrarın atılmaması mesane ve idrar torbasında kalması olası böbrek yetmezligine yol açabilir, yanısıra idarın içerde atılması gerekmesine rağmen atılmaması mesane içerisinde oluşabilecek mesane taşları ve enfeksiyonlarada yol açabilir.

Tak yapmak için gerekli malzemeler?

–Doktor tavsiyesi üzerine genelde kafınlarda 14 numara katater erkeklerde 12 numara katater kullanılabilir.
–Bu sondaların içeri girişlerinde vajina yada penise zarar vermemesi için sondayı kayganlaştırmak gereken jel gerekli, ancak şuan günümüzde kullanılan sondalarda kendinden jel veya kendinden sulu olmasından dolayı jel için çok fazla ihtiyaç olmasada normal sondalarda jel gereklidir.
–Sonda takılırken sonda girişini dezenfekte etmek için batikodin yada ıslak temiz bir havlu mendil gibi bir ürün gereklidir.

Erkeklerde uygulanma şekli

Önce sondayı açmadan ellere mutlaka steril olmak şartıyla eldiven takılması gerekir, sonra penis ucunu dezenfekte ederek sondanın uç kısmını, mesaneye girip idarı dışarı atıncaya kadar içeri sokulmalıdır.
Sonda içeri sokulurken kesin suretle zorlanmamalı içeri hızla itilmemeli, ve penis mutlaka gergin olmalıdır, sondanın zorlanması halinde üretrayı parçalaması durumu ortaya çıkar ürteranın parçalanması halinde kişi bir müddet tak sonda kullanamaz ve daimi sonda kullanarak üretranın iyileşmesini beklemek zorundadır.
Mesane içerisine giren sonda idararın tamamını dışarı attıktan sonra yavaşca çıkarılmadır ve atılmalıdır. Bu uygulama mesanede idrar olduğunu hissedilmesi halinde günde 2-6 defada yapılabilir.

Bayanlarda uygulama şekli

Sonda takılmadan önce takacak kişinin mutlaka sonda girişini net görmesi gerekir bunun için bir aynada göererek yapabilir. Bacaklarını açarak önce vajinaın temiz bir mendille silinmesi gerekir ve yine bu uygulamadan sonra sondayı çok fazla hızlı ve sert itiklemeden idrar torbasına girilir, idrarın tamamının boşaldığından emin olduktan sonra sonda çıkarılır.

Neden T.A.K sonda kullanmalıyız

Tak sonra kullanımı diğer sondalara göre daha rahattır ve sağlılıdır, diğer sondalarda enfeksiyon taş oluşumu kaçınılmaz olup, tak sondada steril olması kullanılması halinde taş ve enfeksiyon riski daha azdır, diğer sondalar sürekli yanınızda gezdirmek zorunda olmanıza rağmen tak sondada sadece içerde idrarın birikmesinde kullanılır. Sonda kullanmak ihtiyacı olan hasta hastalık ve engel grupları için en sağlıklı idrar atma şekli tak sonra ile gerçekleştirmektir.

Yorum yapın