Elektronik İmza Cihazı Bozulduğunda veya Kaybolduğunda Ne Yapılmalıdır?

Elektronik imza, resmi olarak uygulanan her işlemde ıslak imza yerine geçen dijital bir uygulama olmaktadır. Islak imzanın taşıdığı tüm hukuki özellikleri de taşımaktadır. Islak imza gibi belirli bir şekle sahip olmayan e-imza farklı karakter, harf ya da sembollerden oluşabilmektedir. E-imza kullanıcısının kimliğini doğrulamak için başka bir elektronik veriye eklenerek kullanılmaktadır. Evlenme, veraset ve intikal, üçüncü taraf şahitliği gerektiren emlak alım ve emlak satım işleri için ise e-imza kullanımı yapılmamaktadır. E-imzadan faydalanmak isteyen kişi ya da kurumlar başvurularını gerçekleştirerek e-imza sahibi olabilmektedir. Başvurular sonucu kullanım sağlayan cihazın bozuk olarak kullanıcısına gelmesi ya da kullanırken bozulması durumunda ise hizmet sağlayıcı ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. E-imzasını kaybeden kullanıcılar e-imzalarını başkasının eline geçmeden iptal ettirmesi gerekmektedir. Ardından yeni bir elektronik imza başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çünkü elektronik sertifika bir kerelik üretilmektedir.

E-imza Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

E-imza şahıs ya da kuruma özel olarak bir kereye mahsus şekilde üretilmektedir. Kullanan kişinin kimliğini doğrulayarak ıslak imzası yerine kullanılmaktadır. Birçok farklı kurumda kullanım imkânı sunulan e-imza kullanan kişilere de fayda sağlamaktadır. Özellikle kullanıcısına zaman tasarrufu sunan e-imza kullanan kişinin güvenliğini de sağlamaktadır. Kullanıcı eğer e-imzasını kaybederse bunun iptali gerçekleştirmelidir. Böylece kendine ait olan imzanın başka biri tarafından kullanılmasını engellemektedir. E-İmzanın çalınması ve başkasının eline geçmesi durumunda ise yine aynı şekilde mutlaka iptal edilmesi gerekmektedir. Ve ardından yeni bir elektronik imza alımı gerekmektedir. E-imza içerisindeki doküman değiştiği an e-imza etkisiz hale gelmektedir. Akıllı kartın içinde bulunan anahtarlar çıkarılamamaktadır. Çalan kişi kartın şifresini bilmeden imzayı kullanamamaktadır. Ayrıca bir elektronik imzayı taklit etmek neredeyse imkânsız olmaktadır.

E-imza İptali

E-imzaya güvenli bir şekilde sahip olmak isteyen kişi ya da kurumlar bunu nitelikli bir elektronik sertifika ile sağlayabilmektedir. Yaygın bir kullanım alanına sahip olan elektronik imza, bankalar, finans kurumları, sigorta şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları, büyük şirketler ve holdingler, üniversiteler gibi birçok organizasyon tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu aktif şekilde kullanılan e-imzalar, satın alınma ve kurulum işleminden sonra kullanılmaya başlanmaktadır. Her elektronik sertifika belirli bir süreye kadar kullanılmaktadır. Başlama ve bitiş zamanı kullanıcısına açık bir şekilde belirtilmektedir. Genel olarak bu kullanım süresi bir yıl ile üç yıl arasında olmaktadır. Kullanıcı eğer e-imzasını iptal ettirmek isterse hizmet sunucusu ile iletişime geçerek destek almaktadır. İptal yaptırmak isteyen kullanıcıya aynı zamanda askıya alma seçeneği de hizmet sağlayan firma tarafından sunulmaktadır.

E-imza Doğrulama

Elektronik imza verisinin doğrulanması için birkaç adımın izlenmesi gerekmektedir. Öncelikle imzalanan veri, bu verinin imzası, doğrulama verisi olarak tanımlanan elektronik imza ile ilgili diğer veriler eksiksiz bir şekilde sağlanmalıdır.  İmza doğrulama, elektronik imza oluşturulduktan sonra gerçekleştiriliyor ise imza durum bilgisi ve sonraki doğrulamalarda kullanılacak olan doğrulama verisi bilgilerini de sunmaktadır. Bu doğrulama verileri, elektronik imza oluşturulduktan sonra kullanılacağı dönem içerisinde gerçekleştirilecek olan imza doğrulama işlemini oluşturmaktadır. İmza doğrulama sonucunda ise üç farklı durum oluşmaktadır. Bunları elektronik imzanın geçerli olması ve işlemin başarı ile tamamlanması, imza değerinin geçersin olması ve elektronik imzanın geçersiz olması, eksik doğrulama şeklinde söylemek mümkündür.

E-imza Ücreti

Elektronik imza uygulaması çok tercih edilen bir uygulama olmaktadır. E-imzadan faydalanmak isteyen kişilere hizmet sağlayıcılar hizmet sunmaktadır. Kullanım amacına göre, niteliğine göre hizmet sağlayıcıların sunduğu fiyatlar ödenerek e-imza uygulaması kolayca kullanılmaktadır.

Yorum yapın